V posledním týdnu takřka den co den hlásili vyškovským policistům nakupující v supermarketech ve Vyškově krádež kabelky.

„Zloději mají zpravidla dva scénáře. Buď využijí chvilkové nepozornosti majitele, který ponechá tašku v košíku a zahledí se do regálů. Nebo si vyhlédnou na parkovišti oběť, která vykládá zboží z vozíku do kufru auta,“ informoval mluvčí vyškovské policie Petr Nečesánek. Je pravděpodobné, že ve Vyškově řádí skupinka zlodějů. „Obvykle kradou ve dvojici, někdy i v trojici. Jeden krade, druhý hlídá a třetí kořist převezme,“ vysvětlil taktiku zlodějů Nečesánek.

V minulých dnech zmizely ve Vyškově hned čtyři tašky, o pár dní předtím jedna. Majitelé přišli o peníze v rozmezí od šesti sto korun do čtyř tisíc. K tomu ještě je třeba připočítat doklady, ve čtyřech případech platební karty a ve dvou i mobilní telefony. Tři z majitelů vyčíslili celkovou škodu vyšší než pět tisíc korun a případy policisté řeší jako trestné činy, dva díky nižší škodě jako přestupky.

V roce 2009 řešili vyškovští policisté jedenáct trestných činů krádeží tašek a dva přestupky. Rok před tím to bylo patnáct trestných činů a dva přestupky.

Podle Nečesánka se množí i případy, že lidé přijedou z nákupu v Brně a teprve doma zjistí, že jsou bez kabelek a aktovek, a krádež nahlásí ve Vyškově. Za krádež a případně i za použití ukradené platební karty hrozí podle mluvčího pachatelům v případě dopadení po dvou letech odnětí svobody. Objasnit takovou zlodějinu je ale stejně jako u kapesních krádeží obtížné. Přesto díky kamerovým systémům vyřešených případů obecně přibývá. Nečesánek odhadnul, že se to podaří zhruba ve třiceti procentech.

Před zloději se lze chránit jedině větší pozorností majitelů. „Nabádáme nakupující, aby kabelky a tašky nenechávali v košících. Aby u sebe měli pouze nutné částky peněz. U platební karty je dobré mít nastavený limit na výběr určité částky. A nenosit u sebe číslo PINu. Hlavně u starších lidí se setkáváme s tím, že si přímo na kartu nalepí číslo PINu a neštěstí je pak hned hotové. Osobně také doporučuji oddělit peněženku a doklady,“ poradil prevenci Nečesánek.

Mnozí Vyškované se už s krádeží v supermarketu setkali. „Viděl jsem v Hypernově Romku, jak se prodírala přes pokladnu z obchodu ven. Na krku jí visely dvě kabelky překryté širokou dlouhou šálou. Bylo to podezřelé. Upozornil jsem ostrahu, ale ta mi řekla, že nemůže nic dělat. Když se za pár minut přihrnula plačící žena, že jí z vozíku zmizela kabelka, nebylo už po zlodějce ani stopy,“ sdělil svůj zážitek Radoslav Molčán.

Ve vyškovských velkoobchodech jsou časté také krádeže zboží z regálů. „Jednoznačně nejčastěji jezdíme tyto záležitosti řešit do Kauflandu, a to podle mého názoru díky tomu, že tam mají hodně pozornou ostrahu. Neznamená to tedy, že by jinde kradli zloději méně,“ řekl velitel Městské policie ve Vyškově Petr Sedláček. Hlídka strážníků městské policie tam naposledy řešila krádež sady kulatých štětců.

Šestačtyřicetiletá žena přitom měla u sebe dost peněz a čtyř set korunovou pokutu zaplatila na místě. V drobných krádežích v supermarketech podle policejních svodek vedou především čokolády, alkohol, voňavky, žiletky, ale třeba i kondomy. Strážnici městské policie musí vždy na místě zjistit, jestli zloději nejsou lidé v pátrání, nebo jestli v posledních pěti letech nebyli hledaní. Tím pádem by nešlo o přestupek, ale trestný čin. Když jde o přestupek, případ řeší blokovou pokutou.

Krádeže tašek ve Vyškově
2008 17 případů
2009 13 případů
od začátku roku 2010 dosud 5 případů

Zdroj: Policie Vyškov