„V zásadě je má zkušenost jednoduchá. Dala jsem veřejnou poptávku na řemeslnické práce. Ozvala se mi řada různých lidí a jedni slíbili, že se přijedou podívat večer,“ pustila se žena do vyprávění.
Už od počátku jejich návštěvy si všímala, že s nimi něco není v pořádku. „Poznala jsem to podle jejich chování, machrování nebo rádoby značkového oblečení. Sice měli naučené fráze, ale nabízeli nereálně nízkou cenu. Prořekli se v několika výrocích, neznali základy,“ popisovala.
Nejvíce to poznala na tom, že chtěli peníze hned druhý den bez jakéhokoliv dokladu. Navíc viditelně spěchali na co nejbližší termín. „Začínat prý mohli už pozítří, což prostě nestačí ani na nákup materiálu. Došlo jim, že jejich slovům nevěřím a na konci mi dali jméno neexistující firmy. Dostala jsem telefonní číslo, které mi internetový vyhledávač našel jako kontakt patřící DPD kurýrovi,“ vzpomínala žena.

S opravou střechy tak tentokrát pomoc nezískala, ale díky své opatrnosti nepromarnila peníze. Neexistující společnost nebylo možné dohledat a také s ohledem na to policisté případ dále neřešili. „Snahy podvodníků stojí na lidské hlouposti,“ uzavřela žena svou zkušenost.
Vyškovští policisté radí jako obranu před nepoctivými řemeslníky využití referencí od známých, ale také například recenzí z internetu. „Plaťte skutečně až za odvedenou práci,“ doporučovala mluvčí policistů na Vyškovsku Alice Musilová.
Na škodu podle ní není ani uzavření smlouvy. „Také se bohužel stává, že v lidech budí důvěru, když například obec vyhlásí rozhlasem nabídku nějakého soukromého řemeslníka. Lidé si však neuvědomí, že obec takového člověka nedoporučuje, jen informuje. To byl v minulosti případ osoby, která nabízela opravu náhrobků,“ vysvětlovala Musilová.
Obdobné události se dějí také v dalších regionech jižní Moravy. Zkušenosti mají například strážníci v Břeclavi. „Je důležité, aby si lidé sami vybrali firmu nebo řemeslníka, který opravu provede. Ať si nechají spočítat náklady a vystavit předběžný rozpočet. Při následné kontrole si ověří, jestli obsahuje všechny potřebné doložky,“ radil břeclavský strážník Milan Švestka.

Placení dopředu doporučuje jen u skutečně prověřených a zavedených firem a na základě podkladů. „Dobrý řemeslník spíš logicky nebude mít čas z důvodu dalších zakázek, a nebude mít potřebu si práci hledat tak, že se vnutí s nabídkou na opravu pod cenou,“ varoval strážník.
Obecně ale doporučil, aby se zákazníci úhradě předem spíš vyhnuli. „Pokud k předání částky přeci jen dojde ještě před zahájením prací, je určitě na místě uzavření smlouvy. Tam je striktně uvedeno, že předaná záloha je určená na materiál,“ dodal Švestka.