Jak poznamenal, policisté se aktuálně na Hodonínsku zabývají dvěma takovými případy. Dosud neznámý pachatel prvního z nich prostřednictvím aplikace Messenger zaslal zprávu poškozené ženě poté, co si založil shodný účet jako její kamarádka. „Podvodník ji žádal o sdělení jejího mobilního telefonního čísla. Žena v domnění, že se jedná o její skutečnou kamarádku, své telefonní číslo na falešný profil poslala. Následně ji požádal o přeposílání PIN kódů potřebných pro účast v blíže nespecifikované soutěži, které jí budou doručovány na její mobilní telefonní číslo,“ přiblížil Zámečník.

Žena v domnění, že takto své kamarádce vypomůže, postupně poslala celkem jedenáct PIN kódů. „Každý kód byl přitom určený k platbě ve výši šest set korun. Až později oběť kontaktovala svoji skutečnou kamarádku, zjistila, že ta od ní žádné PIN kódy nepožadovala. Rázem bylo jasné, že šlo o podvod. Žena přišla o 6 600 korun,“ vyčíslil mluvčí.

I ve druhém případu, který policisté prošetřují, hrála roli aplikace Messenger. „Neznámý pachatel zaslal z fejkového profilu na profil jiné ženy z Hodonínska zprávu, ve které ji žádal o zaslání telefonního čísla a její emailové adresy. Oslovená žena v domnění, že se jedná o její kamarádku, toto učinila. Poté na její mobilní telefon přišla SMS zpráva s bezpečnostním kódem. Ten měla přeposlat své kamarádce na podvodně založený profil,“ popsal Zámečník.

Pachatel pak odeslaným bezpečnostním kódem změnil poškozené na jejím facebokoovém profilu a e-mailu přístupová hesla, a majitelce tak k nim zamezil přístup. „Pachatel později takto získaný profil použil k tomu, aby podvedl známého původní majitelky účtu. Požádal ho o zaslání mobilního telefonního čísla, a dále už byl scénář stejný. Na jeho telefon přišly PIN kódy potřebné pro účast v blíže nespecifikované soutěži. Ty postupně přeposlal podle pokynů podvodníka, aniž by tušil, že přichází o 7 200 korun,“ sdělil mluvčí.

Zámečník vyzývá uživatele sociálních sítí, aby byli obezřetní. „Niky prostřednictvím sociálních sítí nepřeposílejte podobné PIN kódy či jiné informace. Pozor také dávejte na to, s kým skutečně komunikujete, a ověřujte si informace zpětným telefonickým hovorem se skutečným majitelem facebookového účtu,“ varoval mluvčí.