„Co na to říct, kdo dokáže udělat něco takového a udělat si radost, že přemohl takový strom? Je to odpad společnosti. Bohužel, pak něco dělejte pro lidi, jestli to vůbec má nějaký význam. Je to smutné,“ komentoval třeba Jan Jedlička.

Šance na potrestání původce je přitom minimální. „Děje se to hlavně v noci. Dopadení viníků je tak obtížné,“ informoval místostarosta Vyškova Josef kachlík.

Mladé stromky lípy rozlámal neznámý vandal. Případem se zabývají policisté.Zdroj: Radek KolmačkaVětšina místních se však podle něj chová ohleduplně. „Vše to je o slušnosti lidí. Já sám říkám, že co je hezké, to se neničí. Myslím, že se v tom už podstatně zlepšili, i když podobné případy se stále objevují,“ prozradil Kachlík.

Ničením čerstvě nebo nedávno zasazených okrasných stromů řeší také příslušníci městské policie. „Zabýváme se ničením okrasných stromů stejně jako čerstvě nebo nedávno zasazených. Jedná se o několik případů ročně. Přibližně to za rok bývá asi deset kusů,“ uvedl velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Případ z Tržiště ohlásil policistům Radek Kolmačka z Vyškova. „Nějaký ubožák si na lípách vybíjel sílu,“ uváděl s tím, že sloupek, který jeden ze stromů držel, nalezl asi dvacet metrů od něj.

Důsledky pro viníky záleží na celkové škodě, kterou svým řáděním v daném případě napáchali. „Pokud tak škoda přesáhne pět tisíc korun, postupujeme podezření ze spáchání trestného činu na státní policii,“ dodal Sedláček.

S vandalismem se setkávají ve Vyškově i policisté. V uplynulých letech řešili, jak připomněla jejich mluvčí Alice Musilová, hned několik závažných případů. „Jednoho z nich se dopustila skupina tří chlapců a dvou dívek ve věku od osmnácti do dvaceti let. Pod vlivem alkoholu začali mladíci v ulici sídliště Osvobození a Dědická poškozovat vysázené listnaté stromky. Poničili celkem čtrnáct okrasných listnatých stromů, než se dali na útěk před policisty,“ vyprávěla Musilová. Zaviněnou škodu pak museli uhradit.

Místostarosta Jiří Kachlík však hledí do budoucnosti v tomto ohledu spíše optimisticky. „Těch případů skutečně mnoho neřešíme. Je to pouze o ojedinělých situacích,“ dodal Kachlík.