„Policie České republiky bude i po 1. lednu 2011 nadále působit v Rousínově, i když původně uvažovala o zrušení služebny v tomto městě,“ ujistil po skončení jednání vedení kraje a policie hejtman Michal Hašek.

Vedení města krok policie přivítalo. „Vítáme, že v Rousínově policejní služebna zůstane. Kriminalita a drobné krádeže tak zůstanou na stejné úrovni, nebo dokonce poklesnou,“ prohlásil místostarosta Rousínova Jiří Petřík.

Podle něj zatím není jasné, zda město nebude muset přispět na chod obvodního oddělení policie. „Zatím nevím, za jakých podmínek služebna v Rousínově zůstane, zda se nebude muset na jejím chodu nějak podílet město. Záleží na dalších jednáních s policií a také na výsledku zasedání zastupitelstva,“ doplnil Petřík.

Podle dřívějšího vyjádření starosty Františka Havíře by zrušení policejní služebny v Rousínově způsobilo značné problémy. „Obsluha z Vyškova je možná, ale prodlouží se dojezdové vzdálenosti. Zvětší se tím pádem i náklady na dopravu. Práce v regionu bez zázemí bude pro policisty náročnější. Sníží se již tak malý pocit bezpečí a možnosti občanů se osobně obrátit na policii,“ uvedl Havíř.

Obyvatelé Rousínova jsou rádi, že strážci zákona ve městě zůstanou. „Rozhodnutí policie o zachování služebny v Rousínově určitě vítám. Myslím si, že bez ní by ve městě byl větší nepořádek,“ svěřila se třeba Hana Skřivánková z místní části Čechyně.

Oddechnout si mohou i obyvatelé čtyř dalších měst v kraji, o kterých policie uvažovala, že v nich zruší svoje služebny. „Policie bude i po 1. lednu 2011 nadále působit ve Velkých Pavlovicích, Bzenci, Strážnici a Prosiměřicích,“ doplnil Hašek.

Vedení kraje chce bezpečnostním složkám v současné nelehké situaci přispět. Policistům a hasičům ve službě nabídl bezplatnou přepravu veřejnou hromadnou dopravou v Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje. Bezpečnostní rada kraje dále doporučila vedení Jihomoravského kraje při sestavování rozpočtu kraje na rok 2011 poskytnout policii mimořádnou účelovou dotaci, která částečně pokryje vládní škrty a umožní policii výkon služby k zajištění bezpečnosti obyvatel Jihomoravského kra­je.