Podle tiskové mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilové je to letos první akce, která má hlavně preventivní účel. „Cílem je ochrana majetku chatařů. Policisté kontrolují, zda jsou chaty v pořádku, jestli je majitelé mají dostatečně zabezpečené,“ informovala Navrátilová.

Muži zákona na chatu připevní vždy informační lístek s kontaktem na policii a leták s desaterem dobrých rad pro chalupáře. „Mimo jiné v něm stojí, jak nejlépe chatu zabezpečit. Jsou tam také výzvy, aby lidé nenechávali v chatách nebo kůlnách drahé věci, jako třeba elektroniku nebo nářadí,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Do terénu dnes vyrazilo osm policistů pod velením nadporučíka Jindřicha Fialy, mezi nimi i dva psovodi z Brna s německými ovčáky Endym a Bukanýrem. Ti by byli platní v případě, že by se v některé chatě skrýval zloděj, případně by se za ním mohli vydat po pachové stopě a přispět tak k jeho odhalení.

Vloni zloději na Vyškovsku vykradli sedmnáct chat, v roce 2009 jedenáct. Letos se zatím jedná o jeden případ. Pachatele policisté dopadli minulý pátek. „Mladý muž nejprve vypáčil visací zámek na vstupní bráně chaty v Zelené Hoře a poté překonal i zámek dveří chaty. Uvnitř ho zajímaly kabely. Odřezal tři přívodní elektrické kabely ke spotřebičům a tři prodlužovací kabely. Z přilehlé dílny ukradl dva elektromotory a další kabely celkově v délce přes padesát metrů. Vše uložil do jutových a igelitových pytlů a připravil ke vstupním dveřím,“ popsala policejní mluvčí Navrátilová.

Dalšímu řádění zloděje podle ní zabránila přivolaná policejní hlídka s nemalým přispěním majitele chaty. Jedenatřicetiletému pachateli hrozí za trestný čin krádeže až dvouletý pobyt za mřížemi.

V preventivních akcích na ochranu chatových oblastí budou policisté z Vyškovska pokračovat.