Hned dvě desítky případů trestné činnosti, které souvisely s drogami, zaměstnaly v loňském roce vyškovské kriminalisty. Velikost a pohodlí vazby si například na vlastní kůži vyzkoušel dvaatřicetiletý muž z Vyškovska, který dovážel léky z Polska.„Následně z nich nechával vyrábět pervitin, který téměř dva roky prodával dalším narkomanům. Při zadržení u něj policisté našli téměř tisíc tablet léků, z nichž se potom pervitin vyrábí," připomněla jeden z případů mluvčí vyškovské policie Iva Šebková.

Stále tak platí, že narkomani v regionu nejčastěji z tvrdých drog užívají právě pervitin. Pracovníci občanského Sdružení Podané ruce, kteří se zaměřují na prevenci a pomoc drogově závislým, vyměnili za poslední dva roky na Vyškovsku mezi desíti a jedenácti tisíci injekčních setů každý rok. „Z kontaktu s klienty ale víme, že momentálně neberou tak často. Pervitin je totiž méně dostupný. Buď ho nahradí jinou drogou, nebo pijí alkohol. Spíš ale berou méně častěji," upozornil vedoucí Drogové služby Vyškov Jiří Valnoha.¨

Nic na tom ale nemění policejní čísla, podle nichž případů drogové trestné činnosti přibývá. Policisté v loňském roce na Vyškovsku zadrželi devatenáct lidí. „Bylo mezi nimi patnáct mužů a čtyři ženy. Případů je o šest víc než v roce 2011, kdy jich policisté šetřili celkem čtrnáct, v roce 2010 jich bylo sedm," vypočítala mluvčí vyškovských policistů.

Kriminalisté také odhalili několik pěstíren konopí. Jedna se například podařila nalézt v Dražovicích díky exekutorovi, který v jednom domě našel několik rostlin konopí.

Z nedovolené výroby muži zákona obvinili například i dvaatřicetiletého muže z Vyškova, který řídil ve městě a jeho okolí obchod s marihuanou. „V době, kdy ho zadrželi, měl u sebe přes sto gramů sušeného konopí, které měl připravené pro předání dalším lidem. Muž nakonec skončil ve vazbě. Převážení čtyřiceti platíček léků s pseudoefedrinem a také injekčních stříkaček se zase nevyplatilo osmadvacetileté ženě," vyjmenovala některé z loňských případů Šebková.

Výrobci pervitinu nakupují léky právě s obsahem pseudoefedrinu, který potřebují pro výrobu drogy, často za hranicemi. V České republice to mají totiž složitější. Patří mezi ně léky na nachlazení, jako třeba Nurofen, Paralen, Modafen nebo Panadol plus. „Vydáváme jen jednu krabičku denně a zapisujeme si do počítače z občanského průkazu rodné číslo. Zákazník nám pak podepisuje souhlas, že jsme si rodné číslo opsali," potvrdila lékárnice Monika Foltínová ze Slavkova u Brna.

Podle oslovených lidí ale řada lékárníků občanské průkazy vůbec nežádá. Obejít systém se dá snadno také podle Valnohy. „Samozřejmě už to není tak jednoduché jako dřív, ale narkomani si cestu najdou. Buď mají víc občanek, obejdou víc lékáren, chodí pro léky ve skupinkách nebo klidně vyrazí na výlet do Polska. Tam to mají snadné. Potřebné množství balení tak dají dohromady vždycky. Samotná výroba pervitinu není složitá, sehnat vybavení na varnu také není obtížné," upozornil Valnoha.

Na Vyškovsku se podle jeho slov narkomani víc schovávají v bytech. „Obvyklý je tu model malé skupiny okolo šesti až osmi lidí. Rozdělují si pak role. Někdo shání suroviny potřebné k výrobě pervitinu, další vaří, drogu pak většinou sami zkonzumují," popsal Valnoha s tím, že klientů má Drogová služba Vyškov zhruba stovku.