Před několika dny upoutal pozornost policistů řidič, který jel po dálnici jako šílený. Byl pod vlivem pervitinu. Jel z Brna a dopadli ho až u Holubic, když uvízl na polní cestě a snažil se utéci po svých. Podobný případ řešili muži zákona vloni na konci října. Zfetovaný řidič jel dokonce několik kilometrů po dálnici v protisměru.

Případy jako vystřižené z amerických akčních filmů přestávají být na Vyškovsku vzácností. Policisté na Vyškovsku řešili v minulém roce patnáct případů, kdy byl řidič vozidla pod vlivem nějaké návykové látky. „Čísla za minulý rok prakticky kopírují rok 2008. Tehdy bylo případů o něco méně, a to jedenáct,“ vypočítal tiskový mluvčí vyškovské policie Petr Nečesánek.

Dopadení nadrogovaní motoristé si většinou dali před jízdou jointa marihuany. Jeden dopadený řidič byl dokonce pod vlivem pervitinu. Marihuana je podle odborníků na silnici stejným nebezpečím, jako třeba tvrdé drogy. „Marihuana může vytvářet klamné dojmy a zpomalené reakce. Řidič může třeba vidět něco na vozovce, aniž by to tam skutečně bylo, a nečekaně změní směr jízdy. U pervitinu je to podobné jako u alkoholu. Člověk za volantem má tendenci přeceňovat svoje schopnosti, což může mít katastrofální následky,“ vysvětlil Jiří Valnoha ze sdružení Podané ruce, které se drogovou problematikou zabývá.

Odhalenými šoféry řídícími pod vlivem drog jsou většinou mladí lidé. „Určitě jde především o mladé řidiče do pětadvaceti let, kteří jsou policistům něčím nápadní. Mladík na sebe většinou upoutá pozornost zvláštním způsobem. Policisté pak otestují, zda není pod vlivem návykové látky,“ informoval Nečesánek.

I když počet odhalených narkomanů za volantem na Vyškovsku stále roste, ani zdaleka se neblíží hranici dvou set padesáti opilců, kteří průměrně za rok uváznou v síti policejních kontrol a také způsobí celou řadu dopravních nehod.

Mezi opilci a narkomany ostatně mnozí řidiči nerozlišují. Třeba motorista Ján Bloczek si myslí, že je jedno, jestli motorista usedne do auta po vykouření jointa marihuany nebo po vypití několika panáků alkoholu. Mezi drogou a alkoholem příliš rozdílů nevidí. „Přijde mi docela jedno, jestli je řidič pod vlivem alkoholu nebo drog. Nechtěl bych rozhodně za volantem potkat ani jednoho z nich. Na silnici takoví řidiči určitě nepatří,“ odmítal Bloczek.

Drogy u řidičů odhaluje speciální tester. Podezřelý ocucá vatovou tyčinku na jedno použití, která se pak vloží do speciální zkumavky. Ta přítomnost návykové látky zjistí. Většinu případů odhalí muži zákona během běžných kontrol, jiní drogoví hříšníci za svůj hazard zaplatí dopravní nehodou. Motoristé, kteří si před jízdou zakouří třeba jointa, se zřejmě nebojí ani vězení, které jim hrozí.

U drogových provinění za volantem se totiž v každém případě jedná o trestný čin. „Takovému pachateli hrozí až jeden rok vězení. V případě opakovaného maření úředního rozhodnutí až tři roky odnětí svobody,“ uzavřel vyškovský policejní mluvčí Nečesánek.