V regionu jde o jeden z největších případů za posledních pět let. Podle policie mělo konopí velmi vysokou kvalitu. Pěstitel ho měl v době, kdy ho policisté odhalili, rozdělené do dvou set, sto a padesáti gramových sáčků. „V nejbližších dnech bude pachatel čelit obvinění ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hrozí mu tak odnětí svobody až na pět let. Vzhledem k tomu, že pravděpodobnou součástí případu je i distribuce zakázané látky, prověřují nyní policisté další spojitosti," informovala mluvčí policie Alice Musilová.

Podle zástupce vedoucího vyškovského územního odboru policie Pavla Kříže byla zabavená marihuana kvalitně vypěstovaná a usušená. „V závislosti na kvalitě se dnes cena jednoho gramu marihuany pohybuje mezi stem a dvěma sty padesáti korunami. Toto zboží má tedy hodnotu asi půl milionu korun," vypočetl policista s tím, že droga nyní poputuje na expertízu, která bude zkoumat její obsah THC. „Zdá se, že bude vysoký," doplnil Kříž.

Policisté nepředpokládají, že by muž pěstoval konopí pro svou potřebu, ačkoli, jak bývá v těchto případech obvyklé, vyšetřování potvrdilo, že pachatel je také uživatelem. „Vzhledem k tomu, že s námi spolupracuje, není třeba držet ho ve vazbě. Pokud jde ale o nějakou možnou distribuční síť, tam nám jasnější informace neposkytl. Velikost nachystaných sáčků přitom odporuje možnosti, že by se chystal marihuanu prodávat po troškách někde na diskotékách," naznačil Kříž.Dvě a půl kila marihuany měl pachatel roztřízené v sáčcích přesné váhy.

Rostliny muž pěstoval v květináčích na dvoře a zahradě rodinného domu. Ten patří jeho rodičům, kteří ale neměli podle policie žádné tušení o jeho činnosti.

Vedoucí Drogové Služby Vyškov pod Společností Podané ruce Zuzana Krátká upozornila, že delší užívání marihuany může vést například k poruchám soustředění a učení nebo ke ztrátě motivace. „Marihuana také často slouží jako doplňková nebo náhražková droga. U nás pomáháme hlavně lidem, kteří mají problémy s tvrdšími drogami. Určitě více než polovina závislých na pervitinu užívá také marihuanu, kterou si pořizují, když třeba zrovna nemají dostatek peněz," řekla Krátká.

Odhalení pěstírny u Bučovic předcházelo několikaměsíční vyšetřování. „Náš malý tým policistů, který se specializuje na drogovou problematiku, má po letech zmapované místní prostředí a vytvořenou síť informátorů. Na stopu tomuto nás přivedl jiný případ. Po nějaké době jsme mohli zažádat soud o povolení k domovní prohlídce. Neobvyklé bylo, že jsme objevili už usušenou a zabalenou drogu. To nám vlastně ušetřilo práci, jelikož jindy kvůli expertíze musejí policisté ještě nesklizenou úrodu sesbírat a nachystat," uvedl Kříž.

Od začátku letošního roku jde o šestadvacátý případ v okrese týkající se výroby omamných a psychotropních látek nebo jejich přechovávání. V roce 2013 to bylo o tři případy méně.