DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Porušují povolenou rychlost, nezapínají si pásy, nerespektují dopravní značení, jezdí opilí a nedávají přednost v jízdě. To jsou nejčastější dopravní přestupky, za které řidiči z Vyškovska přicházejí o trestné body.

Ty se řidičům odpočítávají už dva a půl roku. „Ve Vyškově máme přes třicet tisíc vydaných řidičských průkazů. Zákaz řízení mělo za rok 2007 třináct žen a sto šestadevadesát mužů. Za rok 2008 třináct žen a sto šestaosmdesát mužů. Kvůli dosažení dvanácti bodů přišlo o řidičský průkaz pětačtyřicet řidičů. Dvěma už po skončení trestu byly body odebrány,“ uvedl vedoucí dopravního inspektorátu vyškovského městského úřadu Petr Buchta.

V Bučovicích podle tajemníka Jiřího Frolce o řidičák přišli tři lidé. Ve Slavkově u Brna je počet o něco vyšší, a to dvanáct. Desítky dalších musejí jezdit obzvlášť opatrně, protože na kontě mají jedenáct nebo deset bodů.

Odebrání řidičského oprávnění může člověku hodně zkomplikovat život. „Sebrali mi řidičák za alkohol. Protože jsem pracoval jako profesionální řidič, přišel jsem kvůli tomu o místo. Už je to rok a půl, ale ještě dva roky potrvá, než budu smět udělat nové zkoušky,“ řekl například Vítězslav Klvač, který si musel hledat nové zaměstnání.

Jakmile řidič nasbírá dvanáct bodů, dostane automaticky zákaz řízení na dvanáct měsíců. Žádosti o vrácení řidičského průkazu musejí být doložené přezkoušením.

Jedinou možností, kde si může řidič několik trestných bodů odmazat, je na autodromu v Mostě. Lidem z Vyškovska se však zřejmě tak daleko jezdit nechce. „Program bezpečné jízdy využili v Mostě pouze dva řidiči,“ dodal Buchta.

Stav bodového konta je možné zjistit na pracovištích, kde je zřízený Czech Point. Například v Turistickém informačním centru ve Vyškově stojí stokorunu, na vyškovské poště devětašedesát korun. Pokud lidé nespěchají a počkají si i třicet dnů, dozvědí se tento údaj i na místně příslušných úřadech. Podle Buchty ale zpravidla podává vyškovský úřad informaci už druhý pracovní den. Je potřeba vyplnit krátký formulář a zaplatit správní poplatek. „Aktuální údaje o trestných bodech lze získat na registru řidičů za patnáct korun,“ informoval slavkovský tajemník Dvořák.

PŘESTUPKY ŘIDIČŮ Z VYŠKOVSKA

prohřešek
počet bodů

překročení rychlosti 6375

nezapnuté pásy 1907

dopravní značení 1393

volání za jízdy 693

alkohol 548

nedání přednosti 522

nezapnutá světla 491

nezastavení na signál 417

ohrožení při předjíždění 168

chybějící autosedačka 72

ublížení na zdraví 56

Zdroj: Městský úřad Vyškov