Doznání, vyjádření lítosti, záruka obhájce ani další přesvědčovací metody nepomohly ve čtvrtek jednatřicetiletému Vyškovanovi Blahoslavu Stellovi, aby vyvázl od Okresního soudu ve Vyškově s mírnějším než nepodmíněným trestem. Ten si vysloužil za spáchání zvlášť závažného zločinu, ke kterému mělo docházet podle jeho slov po dobu asi půl roku.

„V lese u Pavlovic měl nejméně třikrát vyrobit celkem čtyřicet gramů metamfetaminu a od listopadu 2010 do června 2013 prodat pervitin několika lidem," přiblížila při hlavním líčení předsedkyně senátu Okresního soudu ve Vyškově Zdeňka Kalová.

Další přečin, kterého se Stella podle obžaloby dopustil, bylo přechovávání omamné látky a jedu. „Ke všem těmto věcem se doznávám a velmi svého jednání lituji. V současné době už však drogy neužívám a slibuji, že se budu snažit chovat spořádaně," uvedl ve čtvrtek Stella na svou obhajobu.

Jak ovšem shodně zdůraznili soudkyně Kalová i státní zástupce Mojmír Pokorný, Stella se trestné činnosti dopouštěl opakovaně. Body k dobru mu tak nemohla přidat ani jeho minulost, poměrně bohatá na různé delikty. Podle Kalové má sedm záznamů v trestním rejstříku. „V roce 2001 začal s drobnější majetkovou trestnou činností, o šest let později pak z jeho strany došlo k maření výkonu úředního rozhodnutí, kdy usedl za volant bez řidičského oprávnění, a už tehdy se k tomu přidaly i drogy," vyjmenovala Kalová.

Odsouzenému ke všemu běžela tříapůlletá podmínka, která měla skončit v březnu příštího roku. 10. června letošního roku se ovšem ocitl ve vazbě. „Kriminalisté zadrželi jednatřicetiletého muže, v jehož bytě ve Vyškově při domovní prohlídce našli množství pervitinu, marihuany a extáze. Pachatel skončil v policejní cele," popsala tehdy vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková.

Z ní byl propuštěný na svobodu a podle slov svého obhájce Petra Živěly se začal věnovat i charitativní činnosti. „Pracuje pro občanské sdružení Amelie, pomáhal při balení dárků pro děti v dětských domovech. Vzhledem k jeho rodinným poměrům, jeho družka v lednu čeká dítě, a snaze o nápravu, si myslím, že by bylo vhodné dát mu ještě jednu šanci. Byť by to mělo znamenat ten nejpřísnější dohled nad ním," pronesl ve své závěrečné řeči Živěla.

Státní zástupce pak navrhl dvě varianty. „Vzhledem k tomu, že se obžalovaný dopustil zvlášť závažného zločinu a nejde o bezúhonného člověka, ačkoliv je možné přičíst mu jako polehčující okolnost, že se doznal a jednání litoval, mám za to, že by měl být postižený dvouapůlletým až tříapůlletým trestem ve věznici s ostrahou," zněl jeden z návrhů Pokorného.

Druhou, mírnější variantou pak byly tři roky odnětí svobody s čtyř- až pětiletou podmínkou. „A to včetně léčení závislosti a zdržení se požívání jiných návykových látek." připustil vyškovský státní zástupce.

Na dva a půl roku

Soudkyně Zdeňka Kalová se přiklonila k první možnosti vyslovené státním zástupcem. „Obžalovaný Blahoslav Stella je vinen ve všech třech bodech obžaloby a odsuzuje se k úhrnnému trestu ve výši dvou a půl let ve věznici s ostrahou. Jde o sazbu při samé spodní hranici. Naprosto vůbec nepřicházel v úvahu podmíněný trest, protože souzený má několik záznamů v trestním rejstříku a dopustil se maření úředního rozhodnutí, které souviselo s drogami," odůvodnila rozsudek Kalová.

Odsouzený při hlavním líčení také zmínil, že je v současné době vedený na úřadu práce, kde právě absolvuje rekvalifikační kurz. „Už jsem úspěšně složil zkoušky na řidiče kamionu a dokonce mám i příslib zaměstnání u brněnské firmy, pro kterou bych jezdil," svěřil se Stella.

Kalová ale na základě zjištěných skutečností nevyloučila, že by viník mohl delikt zopakovat a také se znovu vrátit k užívání drog. „Pro společnost by mohl být nebezpečný. Statistiky hovoří o vzrůstajícím počtu motoristů řídících pod vlivem návykových látek," poukázala soudkyně.

Že je případů opravdu hodně, potvrzují i policisté. „Od začátku roku jsme na Vyškovsku a Blanensku odhalili 92 řidičů, kteří usedli za volat po požití drogy. Případů nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami pak evidujeme 36," uvedla Šebková.