Pachatel donutil Osičku odstavit auto jinde. „Protože jsem neměl žádné důkazy, tak jsem policii nic nehlásil, ale začal jsem parkovat v jiné ulici a mám klid,“ dodal muž. Myslí si, že auta ničí někdo z domu, komu vadí, že nemá kde parkovat.

Vyškovská policie má z Hraniček nahlášených šest případů vandalismu na autech od listopadu 2017. „Nejčastěji jde o poničené pneumatiky, jednou o ukradené poklice a jednou krádež poznávací značky,“ vyjmenovala policejní mluvčí Alice Musilová.

Letos policisté dvakrát zaregistrovali poničené pneumatiky. Musilová radí, aby lidé hlásili podobná poškození včas a ještě před opravou. Ve Vyškově Na Hraničkách ničí auta neznámý vandal.

Policie případ řeší zatím jako jednotlivé přestupky. Pokud se prokáže, že jich má víc na svědomí jeden člověk, škoda přesáhne pět tisíc korun a půjde o trestný čin ničení cizí věci. Vandalovi pak hrozí až roční vězení.

Místní také volají po kamerách, které by pachatele usvědčily nebo odradily. "Problém je v technickém řešení a v penězích," shrnul překážky instalace kamer velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Podle něj by ale v ulici Na Hraničkách byly užitečné a strážníci už pracují na plánu, kam je rozmístit. "Kamera by ale neměla jen hlídat pár aut, když může stát třeba dvě stě tisíc," upozornil Sedláček.

Propíchané pneumatiky a jinak poškozená zaparkovaná auta nejsou problém jen ve Vyškově. "Občas někdo nahlásí jednotlivé případy poničení auta, ale opakované útoky v kratším časovém úseku jsme nezaznamenali,“ sdělil mluvčí blanenských policistů Bohumil Malášek.

V únoru poničil někdo zaparkované auto v Holubicích na Vyškovsku. Vandal rozbil čelní sklo a urazil zrcátko. V prosinci zase pachatel poškodil kamenem tři auta v Rousínově a způsobil škodu za padesát tisíc korun. Mezi nejčastější další případy vandalství na Vyškovsku a Blanensku patří sprejerství.

TOMÁŠ SMUTNÝ
PAVEL VIČAR