„Jeden z obviněných za tímto účelem opakovaně neoprávněně vložil do počítačového systému vozidla kartu kolegy, který mu ji k tomuto vědomě poskytl,“ popsal státní zástupce Radek Hůlka.

Muž jezdil až do obce Jelšava na Slovensku. „Kolegové z oddělení hospodářské kriminality ve Vyškově muže ve věku devětatřicet a sedmačtyřicet let obvinili z trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací,“ potvrdila policejní mluvčí Alice Musilová.

Díky doznání a zanedbatelné škodě státní zástupce trestní stíhání zastavil s podmínkou šestnácti měsíců. „Ve věci jsem rozhodoval v září tak, že jsem trestní stíhání obou řidičů podmíněně zastavil, neboť splnili všechny zákonné podmínky pro tento postup. Především se doznali, jejich jednáním nebyla způsobena škoda a do této doby byli bezúhonní. Byla jim stanovena zkušební doba v trvání šestnácti měsíců,“ doplnil Hůlka.

Tresty za takové jednání jsou přitom přísné. „Soud může uložit trest odnětí svobody až na tři léta, trest zákazu činnosti nebo propadnutí věci. K jejich jednání došlo již v říjnu 2018, nicméně trestní řízení se protáhlo z důvodu nutnosti rozsáhlejšího dokazování vzhledem k tomu, že oba obvinění na počátku s policejním orgánem nespolupracovali a svoje jednání popírali. Do délky řízení pak zasáhla i jarní vlna nákazy koronavirem,“ dodal Hůlka.

Potencionální rizika jsou však podle policistů vysoká. „Dodržování povinných bezpečnostních přestávek a odpočatý řidič úzce souvisí s dnes tak často diskutovanou pozorností a věnování se řízení a samozřejmě následným rizikem dopravní nehody,“ varovala Musilová.

Bezpečnostní přestávka je doba, při níž nesmí řidič řídit ani vykonávat žádnou jinou práci. Smyslem je získání času pro zotavení. Podle údajů ministerstva dopravy musí řidič po čtyřech a půl hodinách jízdy využít nejméně pětačtyřicetiminutovou přestávku.