„Jeden z obviněných za tímto účelem opakovaně neoprávněně vložil do počítačového systému vozidla kartu kolegy, který mu ji k tomuto vědomě poskytl,“ popsal státní zástupce Radek Hůlka.

Muž jezdil až do obce Jelšava na Slovensku. „Kolegové z oddělení hospodářské kriminality ve Vyškově muže ve věku devětatřicet a sedmačtyřicet let obvinili z trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací,“ potvrdila policejní mluvčí Alice Musilová.

Pomoc hasičů potřeboval muž na rybníku Kačenec.
Muž uvízl po prsa v bahně, z rybníka ho museli vytáhnout hasiči lanem

Díky doznání a zanedbatelné škodě státní zástupce trestní stíhání zastavil s podmínkou šestnácti měsíců. „Ve věci jsem rozhodoval v září tak, že jsem trestní stíhání obou řidičů podmíněně zastavil, neboť splnili všechny zákonné podmínky pro tento postup. Především se doznali, jejich jednáním nebyla způsobena škoda a do této doby byli bezúhonní. Byla jim stanovena zkušební doba v trvání šestnácti měsíců,“ doplnil Hůlka.

Tresty za takové jednání jsou přitom přísné. „Soud může uložit trest odnětí svobody až na tři léta, trest zákazu činnosti nebo propadnutí věci. K jejich jednání došlo již v říjnu 2018, nicméně trestní řízení se protáhlo z důvodu nutnosti rozsáhlejšího dokazování vzhledem k tomu, že oba obvinění na počátku s policejním orgánem nespolupracovali a svoje jednání popírali. Do délky řízení pak zasáhla i jarní vlna nákazy koronavirem,“ dodal Hůlka.

Potencionální rizika jsou však podle policistů vysoká. „Dodržování povinných bezpečnostních přestávek a odpočatý řidič úzce souvisí s dnes tak často diskutovanou pozorností a věnování se řízení a samozřejmě následným rizikem dopravní nehody,“ varovala Musilová.

Slavkov u Brna - ilustrační foto.
Slavkov přijde kvůli krizi o miliony. Vlastníci zaplatí vyšší daň z nemovitosti

Bezpečnostní přestávka je doba, při níž nesmí řidič řídit ani vykonávat žádnou jinou práci. Smyslem je získání času pro zotavení. Podle údajů ministerstva dopravy musí řidič po čtyřech a půl hodinách jízdy využít nejméně pětačtyřicetiminutovou přestávku.