Ceny benzínu rostou ke čtyřiceti korunám za litr a nafta je na tom podobně. Někteří řidiči tak šetří peněženku svérázným způsobem. Od čerpacích stanic ujíždějí bez placení. Jen na Vyškovsku jsou takových případů ročně desítky.

Některé z nich jsou ovšem neúmyslné. „Jednou jsem měl poměrně hodně vyřizování, a jak jsem byl zamyšlený, tak se mi stalo, že jsem po natankování na benzínce sedl do auta a odjel. Vzápětí jsem si však svou chybu uvědomil a na první křižovatce jsem auto otočil, vrátil se zpět a benzín zaplatil," uvedl například Vyškovan Petr Vychodil.

Mluvčí vyškovské policie Iva Šebková potvrdila, že podobné případy se stávají. „Někteří řidiči dokonce natankují a odjedou a za chvíli se vrátí zaplatit s tím, že zapomněli peněženku a museli si pro ni zajet. V takových případech by bylo dobré, aby se předem domluvili s obsluhou, protože ta potom zbytečně volá policii," řekla mluvčí.

Letos už však třiadvacet řidičů na Vyškovsku za benzín a naftu nezaplatilo úmyslně. „Policie například odhalila mladíka, který si koncem července v Blansku natankoval čtyřiačtyřicet litrů a bez zaplacení ujel. O den později ve Vyškově už zvolil jinou taktiku. Tentokrát si benzín nabral i do kanystrů, kam se mu ho vešlo téměř sto deset litrů," popsala Šebková.

Pohonné hmoty mladík odebíral a neplatil i v Olomouckém kraji. „Tam se mu právě jeho jednání stalo osudným a tamní kriminalisté ho vypátrali. Ukázalo se, že teprve jednadvacetiletý mladík byl už za krádeže odsouzený a navíc neměl za volantem co dělat, protože měl zákaz řízení," dodala mluvčí.

V tomto případě mladík spáchal trestný čin. „Jinak se většinou jedná o přestupky, protože řidiči mají auta s nádrží, která pojme jen několik desítek litrů. Trestného činu se dopouštějí lidé, kteří bez zaplacení tankují opakovaně a škoda se jim tak nasčítá. Řidiči bez placení ujíždějí hlavně ve Vyškově, Pustiměři, Nesovicích a Rousínově," vyjmenovala Šebková.

Čerpací stanice se chrání hlavně kamerovým systémem. „Některé mají i takzvaný předplatný režim, kdy řidič nejdřív na pokladně zaplatí částku, za kterou chce natankovat, a stojan mu pak dovolí naplnit nádrž jen do tohoto množství peněz. Tento systém už zavedla jedna čerpací stanice v sousedním blanenském okresu," uvedla mluvčí.

Na Vyškovsku o tom zatím benzinky neuvažují. „Zatím jsem neslyšela, že by se tady něco jako předplatný režim chystalo. Sice už se u nás letos kradlo, ale vždycky policii předáváme nahrávku z kamerového systému," uvedla Anežka Nohelová z vyškovské čerpací stanice.

Právě kamerový systém policistům pomáhá podobné případy úspěšně objasňovat. „Zatímco dřív se stávalo, že záznamy z kamer byly nekvalitní, teď už má prakticky každá čerpací stanice díky poklesu cen elektroniky dobré vybavení. To pomáhá objasnit poměrně velký počet krádeží," podotkla Šebková.