Přitom je obžalovaný hned ze dvou trestných činů. „Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a z ohrožení pod vlivem návykové látky,“ sdělil státní zástupce Radek Hůlka. Šmída Šoupal podle něj vážně ohrozil na životě. „Způsobil mu průstřel hrudníku a pravé plíce včetně lopatky a žebra,“ popsal Hůlka.

Jak a proč ke střelbě došlo, není zatím zcela jasné. „Šoupal měl zbraň, už když do baru přišel, manipuloval s ní pod stolem a mířil na lidi. Přitom říkal, jak by to mohl každý koupit a že má včeličky pro všechny. Taky prohlásil, že je skoro jako bůh,“ vypověděl Šmíd. V průběhu večera se k nim připojili Šoupalovi tři přátelé a všichni dál popíjeli.

Co se stalo?• V noci na 8. října 2016 střelil voják Lukáš Šoupal ve vyškovském klubu Vagón kolegu Ludvíka Šmída jednou ze svých legálně držených zbraní.
• Hrozí mu odnětí svobody od 6 měsíců do 4 let.
• Šmíd nepožaduje náhradu škody, se Šoupalem se dohodli mimosoudně. Střelec kolegovi zaplatí téměř čtyři sta tisíc korun.

Šoupal potom podle Šmída přinesl z domu další dvě zbraně. Jednou z nich jej střelil. „Když jsem odcházel, uviděl jsem, že Šoupal drží zbraň v úrovni hrudi. Vystřelil na mě. Křičel jsem, že nechci umřít a Šoupal taky křičel, že nesmím umřít. Stál a nevěděl, co má dělat, pak se mi pokoušel dát první pomoc,“ vzpomínal postřelený. Jak dodal, důvod střelby dodnes nechápe.

Jak ale uvedl ve své výpovědi Šoupal, zbraně do baru přinesl až potom, co jej vyzval Šmíd. „Zajímal se o mé zbraně a já mu slíbil, že mu je přinesu ukázat, bydlím kousek od Vagónu.“ Na výstřel si prý nevzpomíná.

Šoupalovi dlouholetí kamarádi, kteří byli události přítomni, jeho výpověď nepotvrdili. „Zbraň s sebou nosil. Tehdy měl u sebe pistoli, potom si přinesl i samopal,“ řekl jeden z party Michal Kunc. Jak shodně trojice svědků vypověděla, příteli domlouvali, ať zbraně schová. Nikdo z nich ale střelbu neviděl. Šlo prý o nešťastnou náhodu.

Soud pokračuje dalším dokazováním 19. května.

ADÉLA JELÍNKOVÁ