Celou kauzu mělo odstartovat jedno z dětí, které přineslo sociálním pracovnicím cédéčko s videozáznamem, kde obžalovaná Blažena Rosnerová nadává jednomu ze svých dětí a bije ho. Jaký je nyní vztah pěstounů k jejich svěřencům? Jaké okolnosti podle nich vedly děti k tomu, aby je obvinily z vážného trestného činu? To nastiňuje následující rozhovor.

Od doby, kdy vyšla kauza najevo, se hovoří o tom, že dvě z vašich dětí hodily ve škole do schránky důvěry dopis s obviněním, že je týráte. Jaký na to máte názor?
Blažena Rosnerová: Obsah dopisu neznám, neviděla jsem ho. Pouze mě o něm informovaly sociální pracovnice, které za mnou přišly řešit to, co děti napsaly. Děti jsme však nikdy netýrali. Ani jsme je nijak netrestali.

U soudu jste hovořila o incidentu s nůžkami, kvůli kterému se zřejmě případ rozjel. Můžete událost popsat blíž?
Blažena Rosnerová: Jeden ze svěřenců měl přerostlou ofinu a celý den za mnou chodil, ať mu ji ostříhám. Neměla jsem čas, byla jsem ve stresu kvůli špatným zprávám, které mě trápily. Když pak dítě přišlo k večeři, mělo ofinu zkrácenou. Vypěnila jsem. Nadávala mu sprostě, urážela ho a padla i nějaká ta rána.

Jde o videozáznam, který se dostal do rukou slavkovským sociálním pracovnicím? Kdo ho pořídil?
Blažena Rosnerová: Ano, je to ta nahrávka. Pořídily ji dvě naše děti. Myslím, že to bylo omylem. V žádném případě to nemohlo být plánované. Nikdy dřív se u nás nic takového ani podobného nestalo. Důkazem může být i to, že v nahrávce chybí začátek i konec incidentu. Sociálním pracovnicím ho ovšem doneslo na cédéčku další naše dítě.

Víte proč?
Blažena Rosnerová: Zřejmě proto, aby odvrátilo naši pozornost od jeho problémů. Vědělo, že když něco takového udělá, já se zhroutím a manžel mě bude utěšovat. A nebudeme se tolik věnovat jemu.

Jaké mělo dítě problémy?
Lubomír Rosner: Spoustu dluhů. My jsme je za něj platili. Pak si našlo známost z rodiny, která se nám moc nezamlouvala. Ta udělala další dluhy a naše dítě si na jejich splacení vzalo úvěr. Takže jsme platili i za jeho protějšek. Nelíbilo se nám to a jemu se zase příčilo, že to stále řešíme.

Jaký teď máte vztah k dětem, které mají s udáním něco společného?
Lubomír Rosner: I když je máme pouze svěřené do péče, považujeme je za své děti. Nezatracujeme je. Navíc jsou postižené a nedokáží věci pořádně domyslet. Nevěděly, co svým činem způsobí. Vždyť to dítě, které poskytlo sociálce videozáznam, u nás stále bydlí.

A co ostatní dva svěřenci?
Lubomír Rosner: Jeden z těch dvou se nám omluvil a řekl, že nás odprosí na kolenou. Druhý ovšem ne. Tomu zřejmě ještě nedošlo, do jakých problémů jsme se dostali kvůli tomu, že myslel jen na sebe a na to, jaké výhody pro něj vyplynou z toho, co provedl.

Dokážete si představit, že byste skončil za mřížemi?
Lubomír Rosner: Pokud nás odsoudí, děti budou odepsané. Jsou na nás strašně fixované a kdybychom se měli odloučit, zabilo by je to. Stále jsme přesvědčení o tom, že jsme nic nespáchali. Takže doufáme, že všechno nakonec dopadne dobře, tedy v náš prospěch.