ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ NAJDETE NA KONCI ČLÁNKU

Sedmadvacet let se Bohuslava Urbanová zná s manželi Rosnerovými ze Slavkova, kteří v pondělí opět stanuli před vyškovským okresním soudem kvůli obžalobě z týrání svěřenců.

Bez dlouhého přemýšlení vychrlila jména všech čtrnácti dětí v pořadí, v němž do rodiny přicházely. Ani na jednom z nich si však za téměř tři desítky let, a to zhruba při třech až čtyřech návštěvách týdně, nevšimla známky týrání.

„Nikdy jsem neviděla, že by paní Rosnerová některé ze svých dětí bila. Nikdy jsem si na nich nevšimla modřin či podlitin, a to jsem byla i u přebalování tělesně postižených svěřenců. Kdyby šlo o týrání, děti by se přece každý večer nemodlily za zdraví svých rodičů a za to, aby soud dopadl v jejich prospěch,“ vyprávěla Urbanová.

Podle ní manželé Rosnerovi své děti nikdy fyzicky netrestali. „A to ani tehdy, když jedno z nich déle než rok každou noc rozmazávalo své výkaly po zdech, oblečení a podobně. Také mám postižené dítě a kdyby mi dělalo tohle, neudržela bych se. Obžalovaná mu ovšem vždycky jen domlouvala,“ pokračovala ve výpovědi Urbanová.

Že to pěstouni s dětmi rozhodně neměli jednoduché, o tom hovořila před soudem také další svědkyně, sestra obžalované Blaženy Rosnerové Oldřiška Smykalová. „Studovala jsem sociálně právní školu a setkávala se tedy s takovými dětmi, které mají Rosnerovi doma. Proto vím, že není jednoduché se o ně starat, ale obžalovaná to zvládala dobře,“ svěřila se sestra Blaženy Rosnerová, které se podle jejích slov děti přicházely svěřovat. „Vykládaly mi například, co všechno se s maminkou naučily. Kdyby je rodiče bili, určitě by mi to řekly. Ale nikdy jsem od nich nic takového neslyšela,“ uvedla Smykalová.

Ani ředitel školy, kterou děti navštěvovaly, příliš nevěří, že Rosnerovi svěřence týrali. „Výchovný poradce mi přinesl ukázat dopis, který sepsalo jedno z dětí Rosnerových a hodilo ho do školní schránky důvěry. Obviňovalo v něm rodiče, že je svěřence týrají. Nevěřil jsem tomu. Přesto jsem si s naším žákem i jeho sourozencem promluvil. Trvali na tom, že obsah dopisu je pravdivý,“ uvedl ředitel školy Karel Durda.

Dalším prošetřováním případu pověřil školního výchovného poradce Marka Studnaře. Toho soud vyslýchal v polovině dubna. Právě on měl být tím, kdo uvědomil slavkovské sociální pracovnice o tom, co se v rodině děje, a to na základě obvinění jednoho ze zletilých dětí Rosnerových a také fotografií, které se mu dostaly do rukou. Z těch prý bylo patrné, že svěřenci mají po těle modřiny.

Že se pěstouni opravdu mohli dopustit týrání, o tom hovořila další předvolaná svědkyně Veronika Vránová, která byla tři roky kamarádkou dvou zletilých svěřenců Rosnerových.

„Jedno z dětí si mi stěžovalo na chování k postiženým svěřencům, jedno prý uvazovali k posteli, měla padnout i nějaká facka. Co jsem však vypozorovala já, pěstouni se k dětem chovali hezky,“ řekla Vránová.

O pěkném vztahu Rosnerových a jejich svěřenců hovořila i pracovnice brněnského ústavu, v němž děti žily, když jejich rodiče skončili vloni v červenci ve vazbě.

Konečné rozhodnutí soudu, zda Rosnerovi týrali své děti či nikoliv, ovšem ještě nepadlo. Soudce Karel Menšík ho opět odročil na 19. května.

ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ:


12:12 - Soudce odročuje hlavní líčení na 19. května na půl devátou ráno s tím, že vyslechne znalce.

12:03 - U výslechu je pracovnice brněnského ústavu, v němž děti pobývaly, když jejich rodiče byli ve vazbě i zhruba měsíc poté. Děti se podle ní na rodiče vždy tešily. O týrání pochybuje.

11:50 - Jak svědek uvedl, tomu, že by pěstouni děti týrali, nevěří. Myslí si, že by se mu některé z dětí svěřilo. K tomu ovšem nikdy nedošlo.

11:40 - Soudce vyslýchá ředitele školy, kterou děti Rosnerových navštěvovaly. Podle něj děti, až na jedno, neměly žádné výchovné ani prospěchové potíže.

11:00 - Před soudem stanula jako svědkyně sestra obžalované. Žije se svou matkou, k Rosnerovým prý moc nechodí, ale některé děti obžalovaných chodí na návštěvy za babičkou. Setkávají se tedy i se svědkyní, povídají si s ní. Ta je přesvědčena, že k žádným fyzickým trestům vůči dětem ze strany pěstounů nedocházelo.

10:40 - Svědkyně odpovídá na dotazy obžaloby. Děti prý vždy měly všeho dostatek, nebyly zanedbávané. Děti se dokonce modlí za zdraví svých rodičů a za to, aby soud dopadl v jejich prospěch.

10:20 - Svědkyně vzpomíná na dobu krátce před tím, než děti odjely do ústavu a jejich rodiče skončili ve vazbě. Všechny prý několik dní brečely a nechtěly odjet.

10:03 - Jedno z dětí podle svědkyně v noci utíkalo. Rosnerovi mu prý pouze domlouvali. Dávali řetězy na okna, zamykali dveře a klíče nosili u sebe. Nikdy ho však za to nezbili.

9:41 - Svědkyně uvedla, že bývala přítomna přebalování postižených dětí. Nikdy si nevšimla modřin či podlitin.

9:33 - U výslechu je další svědkyně. S obžalovanými se zná 27 let. Obžalovaná se k dětem prý vždy chovala mírně. Místo toho, aby je za prohřešek trestala fyzicky, všechno dětem dokola vysvětlovala.

9:20 - Obhájce Rosnerových vyslýchá dalšího svědka. Jde o příbuznou Rosnerových. Podle jejích slov děti nikdy na nic nestěžovaly. Vždycky se chlubily tím, co je rodiče naučili.

9:12 - Svědek uvedl, že minulý měsíc navštívilo pěstouny jedno z jejich dítě, o něž přišli na základě soudního rozhodnutí, a chtělo, aby si ho obžalovaní vzali zpět.

8:58 - Svědek nikdy neviděl, že by obžalovaní fyzicky trestali své děti.

8:50 - Vyslýcháni budou svědkové, které předvolal jeden z obhájců Rosnerových. Teď na jeho otázky odpovídá příbuzný obžalované. Chodil na návštěvy k pěstounům před jejich zatčením. Že by děti týrali, o tom svědek pochybuje. K dětem se podle něj vždy chovali hezky.

8:35 - Soudce zahájil hlavní líčení, přítomni jsou všichni předvolaní