Do vazby šli z rozhodnutí vyškovského soudce Petra Ševčíka, aby neovlivňovali svědky. Ještě ve středu vyškovský soud žádost obhájců Patrika Girgla a Jiřího Dobeše o propuštění manželů zamítnul. „Nebyly ukončeny všechny výslechy. Dnes jsme vyslechli posledního svědka. Neshledal jsem další důvody, proč by měli Rosnerovi setrvávat ve vazbě,“ řekl včera vyškovský státní zástupce Radek Hůlka, který ale dál trval na informačním embargu.

Poslední vyslýchanou byla nejstarší dcera Rosnerových Renata. Jen dvě hodiny poté, kdy úředníci vyřídili papírování, mohli Rosnerovi vyjít z vrat věznice.

A mířili přímo za rodinou. „Teď pojedeme za dětmi, ale nevíme, kam. Nikdo nám neřekl žádné konkrétní informace. Netušíme, jak dál postupovat. Viděli jsme jen papíry od obhájce,“ uvedli manželé Rosnerovi bezprostředně potom, kdy opustili brněnskou vazební věznici.

Dál se ovšem k případu nechtěli příliš vyjadřovat. „Všechno je v řízení, tak se k tomu navíc ani moc vyjadřovat nemůžeme. Nejvíc nás teď zajímají děti. Doufáme, že jsou v pořádku. Vůbec netušíme, co bude dál. Chtěli bychom děti dál vychovávat. O tom, že to zvládneme, nepochybujte,“ nechali se ještě slyšet pěstouni.

Blažena Rosnerová navíc prozradila, že personál vazební věznice se k nim choval pěkně. „Navíc jsme tam oslavili i třicáté výročí naší svatby, které jsme měli devatenáctého srpna,“ svěřila se Rosnerová.

Zatímco pěstouni už jsou na svobodě, devět jejich dětí je stále v brněnském ústavu Kociánka. Tam je rodiče podle dostupných informací nechali umístit krátce předtím, než pro ně přijela policie. Doma zůstala jenom nejstarší osmadvacetiletá Renata, která se starala o nejmladšího Dominika, a spolu s ní v tam pobýval i nejstarší bratr. Dohlížela na ně babička Blažena Prochotová.

Zatím ještě není jisté, zda se některé ze zbývajících devíti dětí do rodiny vrátí. „Čtyři děvčata, která jsou plnoletá, se sama můžou rozhodnout, zda se vrátí domů nebo zůstanou v ústavu s těmi mladšími. Pět mladších, a to dva kluci a tři děvčata, v ústavu zůstanou. O jejich propuštění rozhodne soud,“ řekl ředitel Kociánky Jiří Podlucký.

Podle dřívějších informací od Renaty Rosnerové vše začalo, když dva chlapci oznámili na školní linku důvěry, že je rodiče týrají. Pravděpodobně tak udělali ze msty, že jim rodiče zakazovali chodit na diskotéku. Hovořilo se také o přivazování dětí na noc. Pravděpodobně však šlo jen o doplňkovou léčbu dohodnutou s ortopedem. Chlapci také měli mobilem natočit rodiče, jak nafackovali jedné z dcer. Podle Renaty ale mělo jít o výjimku, když se jedna z dcer sama ostříhala a vypadala velmi špatně.

Server iDnes.cz

Děti se možná ani k pěstounům nevrátí.

V brněnském ústavu pro tělesně postiženou mládež Kociánka zůstává, stále i po Rosnerových návratu z vazební věznice, devět z patnácti svěřenců. Pracovnice Kociánky se s Rosnerovými domluvila, že domů se vrátí zatím čtyři zletilé dcery. Jestli budou moci Rosnerovi ostatní svěřence v ústavu navštěvovat, bude teprve řešit soud. Jeden z chlapců se do rodiny zatím vrátit nechce.