Vloupání do garáží v regionu v poslední době přibylo. Série krádeží se v minulých dnech odehrála zejména na Rousínovsku. Na posledním zasedání rousínovského zastupitelstva na to upozornil velitel policejní stanice Petr Novotný.

„Skutečně jsme zaznamenali zvýšenou míru vloupání do garáží a zahradních domků v okrajových částech města. Je zřejmé, že jde o sériová vloupání,“ upozornil Novotný.

Jeho slova potvrdila také mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová. „V jeden den vnikl neznámý výtečník do několika garáží v Rousínově. Většinou nic nenašel, ale i tak způsobil majitelům škodu na poškozených vratech. Ze dvou garáží však odnesl lyžařskou výbavu, rybářské pruty a pětilitrový demižon slivovice,“ vyjmenovala Navrátilová.

Zloději se navíc v posledních dnech a týdnech vypravili i do okolních obcí. „Na Rousínovsku jsme zaznamenali také vloupání do garáží i jedno vloupání do chaty v Lulči, dvě vloupání do kůlen v Lulči a v Pístovicích a také do dílny v Habrovanech. Další vykradená chata přibyla v Pístovicích,“ doplnila policejní mluvčí.

Své pole působnosti však lapkové nijak neomezují. „V ostatních částech Vyškovska jsme zaznamenali už devět vloupání. Na Bučovicku vykradli zloději dvě dílny, na Slavkovsku se vloupali do chaty. Zbytek připadá na Vyškov a jeho okolí. Tady ale nešlo jenom o garáže, ale také o domy, auta nebo různé provozovny,“ dodala Navrátilová.

Policie tak kromě vyšetřování krádeží zajišťuje i namátkové nebo pravidelné kontroly rizikových míst. „Cílem je ochrana majetku a předcházení trestné činnosti,“ podotkla Navrátilová.

Policisté na místě zanechávají také lístečky s radami pro majitele, jak chaty co nejlépe zabezpečit.

Přesto na lepší zabezpečení začnou majitelé většinou myslet právě až po nevítané návštěvě. „Lidé o pořízení zabezpečovacího zařízení uvažují až po vykradení. Předem si je pořizují jen ti, co mají v chatách nějaké starožitnosti nebo třeba sbírku paroží,“ řekl Miroslav Ševčík z Rousínova, který se právě montáží podobných zařízení věnuje.

I když pořízení bezpečnostních systémů není zrovna levná záležitost, moderní systémy umí daleko víc, než jen varovat před zloději. „Cena lepšího bezdrátového zabezpečovacího systému se pohybuje kolem třiceti tisíc korun. Jeho součástí je ale také požární čidlo, které varuje před ohněm. Nastaví se na nich telefonní čísla, na která se odešle textová zpráva. Obsahuje informaci, jestli poplach vyvolalo pohybové nebo požární čidlo a na kterém místě v objektu,“ popsal fungování.

Práci zlodějům však v mnoha případech ulehčují i sami majitelé nemovitostí. „V žádném případě není dobré řešení schovávat klíče na oknech, pod rohožkami nebo květináči. Pokud majitelé nechávají objekt na delší dobu bez dozoru, je potřeba odvézt všechny cennosti, elektroniku a také nářadí. Vyplatí se také, když na chatu přes zimu několikrát zajedou a odmetou třeba sníh. Zloděj pak vidí, že místo je navštěvované, a může si případné vloupání rozmyslet,“ upozornila Navrátilová.