Pomalovaný altán, poničené kůly okolo stromů, vytrhané rostliny, rozježděné a pošlapané záhony, trápí nejen pracovníky bučovických technických služeb, kteří mají údržbu lesoparku na starosti. „Cyklisté i chodci si přes květinové záhony zkracují cestu. Například na vstupu u hřbitova, kde vede klikatá pěšina, nebo poblíž lávky k Hradisku. Malý altán s vyhlídkou na Bučovice je pomalovaný. Problém je i nepořádek, který po sobě návštěvníci parku zanechávají, třeba rozbité sklo na cestách i v blízkosti altánů nebo přímo v nich,“ vyjmenovala mluvčí Bučovic Martina Hašková.

Poškozená byla dokonce i zeleň. „Již v loňském roce někdo zničil nově vysazenou třešeň na pobytové ploše na Kalvárii. Je smutné, že se stále najdou lidé, kteří si neváží práce druhých a ničí vše nové a pěkné, co ve městě vznikne. Naštěstí je jich však menšina,“ poznamenala Hašková s tím, že všechny škody město pokud možno bezodkladně odstraňuje.

Křižovatka u Mackovic na silnici I/53 z Brna do Znojma se zařadila do mapy nejrizikovějších míst v republice. Loni se tam při čtyřech nehodách zranilo osm lidí, z toho jeden těžce.
Problémové silnice? Zatáčka u Kobeřic u Brna, nehody u Mackovic končily i smrtí

Že se více než desetihektarová lokalita stala terčem vandalů, potvrdil i velitel bučovické městské policie Marek Čulík. „S kolegy tam hlídkujeme častěji než dřív, řešíme zejména případy skupinek lidí popíjejících alkohol, kteří po sobě neuklízejí. Přestože se v parku pohybujeme, není samozřejmě možné být tam stále. Proto budeme rádi, když nám lidé zavolají na 603 481 976, pokud si projevu vandalismu všimnou, a to nejen v lesoparku,“ vyzval Čulík.

Případy vandalismu řeší i další města v regionu. „Množí se bohužel všude, například ve Slavkově kvůli tomu lidé dokonce podepisovali petici. Osobně věřím, že by se měly dramaticky zvýšit tresty za ničení veřejného majetku,“ komentoval případy také opoziční zastupitel Josef Bouda.

Ve Slavkově přitom strážníci řešili například poničenou alej u tamního golfového hřiště. Případ v týdnu uzavřeli ve spolupráci s policií, viníci se ze svých činů zodpovídají. S odhalením pachatelů jim pomáhají záznamy z kamer, ale také fotografie, které lidé publikují na sociálních sítích.