Policisté a záchranáři už zaznamenali desítky zneužití čísel 158 a 155 právě odtamtud.

„Operační důstojnice tísňové linky se setkávají čas od času s dětskými experimentátory, kteří si chtějí jednoduše vyzkoušet, jak linka funguje. Toto ale rozhodně není případ desítek školáků z Ivanovic na Hané,“ prozradila mluvčí krajských policistů Soňa Svobodová.

Ivanovické děti totiž zacházejí mnohem dál. Školáci často překročí únosnou mez a vulgárními výrazy uráží operátory. „Slova, kterými nevybíravě záchranáře i policisty oslovují, by vyrazily dech i otrlým povahám,“ pokračovala mluvčí.

Ivanovická základní škola stojí právě ve stejné ulici jako telefonní budka, z které děti volají. Ředitel Miroslav Růžička ovšem zodpovědnost školy v tomto případě odmítá. „Výchovných pořadů zaměřených na slušné chování naše škola uspořádala bezpočet. Základ je ve výchově z domu a s tím škola nehne,“ je přesvědčený ředitel ivanovické základní školy.

V tom jsou sním zajedno i někteří rodiče. „Zodpovědní by za to měli být hlavně samotní rodiče. Kromě nich také učitelé ve školách. Ti by měli dětem, které se očividně nudí, dávat příklady, co se může stát, když záchranář není tam, kde by měl být. Aby pochopili, co mohou způsobit,“ svěřil se třeba Michal Mucha z Vyškova.

Volají i opilci

S lidmi, kteří se baví tím, že blokují bezplatné linky, se velmi často setkávají třeba i strážníci. „Nejčastěji volají různí vtipálci a opilci, určitě jde i o děti školou povinné. Smějí se do telefonu, pouštějí hudbu. Je to otravné a zbytečné, zabraňují volat jiným lidem v nouzi,“ potvrdil velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Než operátor vyhodnotí, že si někdo jen dělá legraci nebo ho zkouší, musí volajícího vyslechnout. Pak teprve může jednat. Školáci si tak podle policistů a strážníků mnohdy neuvědomují, co svým bezohledným chováním mohou způsobit. I vteřiny, kterými děti svými nadávkami blokují linky, totiž v některých případech můžou rozhodovat o lidských životech.

Samotní policisté se už na malé výtržníky chystají. „Muži zákona vyrazí za dětmi do Základní školy v Ivanovicích na Hané. Chtějí s nimi důkladně na téma zneužívání tísňových linek mluvit. Ostudné telefonáty plné urážek a nejhrubších výrazů mají policisté a záchranáři zaznamenané a budou případu věnovat velkou pozornost,“ doplnila Svobodová.

Takové policejní akce Růžička vítá. „Každý rok pořádá policie ve škole minimálně dvě preventivní akce, výborná spolupráce je zejména s místní dálniční policií. Jsem rozhodně pro, aby se probrala i tato záležitost,“ uvedl Růžička. Většina škol v regionu besedy s takovou problematikou nepořádá, žáci se o ní baví nanejvýš třeba v hodinách občanské výchovy.

Jinde se ale snaží spojit příjemné s užitečným. „Například na lyžařském kurzu hrály děti scénky, kdy musely rychle zareagovat na to, že si někdo z nich zlomil nohu. Vyzkoušely si tak v obtížné situaci volat různým operátorům o pomoc,“ prozradil zástupce ředitele Základní školy Purkyňova 39 ve Vyškově Roman Říha.