„Obžalovaný Miroslav Kocián 4. srpna loňského roku v době krátce po páté hodině ranní vystřelil na osečeném poli ze své opakovací pušky se zaměřovačem na neidentifikovaný černý předmět pokládaje ho za zvěř. Přitom nezjistil, že tento cíl jsou dva lidé, kteří v poli u lesa strávili noc ve spacích pytlích. Jednoho z nich střelil do hlavy a ten na místě zemřel. Druhému tím způsobil silnou psychickou újmu," uvedl Hůlka.

Kocián se nicméně necítí vinen. U soudu tvrdil, že střílel na srnce. Toho netrefil a rána zasáhla muže, o jehož přítomnosti neměl žádné tušení. Ačkoliv prý před výstřelem kontroloval okolí. „Domluvil jsem se s bratrem, že to ráno pojedeme na lov. Bratr řídil auto po polní cestě, já sledoval okolí. V poli u lesa jsem zahlédl srnce, tak jsem bratrovi řekl, ať zastaví. Zvíře trochu poodběhlo, pak ale zastavilo, já zamířil a vystřelil," popsal obžalovaný.

Když srnec odběhl, usoudil, že minul. Hned na to ale zpozoroval výše v poli člověka, který na něj mával a volal, ať nestřílí. Když zjistil, co se stalo, volal s bratrem policii. Kociánův bratr se s obžalovaným v popisu přítomného srnce shodoval.

Kociánovu situaci komplikuje mimo jiné fakt, že mu policisté po události v dechu naměřili alkohol. Jeho hladina se v době výstřelu mohla pohybovat okolo 0,3 promile. „Večer předtím jsem měl asi čtyři nebo pět piv, přitom jsem skoro nic nejedl a ani ráno jsem nesnídal. Kdybych se ale cítil jakkoli pod vlivem, nikdy bych na lov nešel. To, co se stalo, je hrozná tragédie, ale nešťastná náhoda," vypověděl obžalovaný.

Soud kromě něj vyslechl i svědky, k rozhodnutí mu však chybí dva znalecké posudky. Jednání proto odročil na konec října.

VÍC SE DOČTETE VE STŘEDEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST