Výchovu dospívající dcery nezvládla Věra H. z Vyškovska. Minulý rok stanula před soudem jako obžalovaná z týrání svěřené osoby. Vyškovský okresní soud ženu zprostil viny, to se ale nelíbilo státní zástupkyni, která se proti verdiktu odvolala. V úterý se proto případ dostal ke Krajskému soudu v Brně.

„Věra H. podle obžaloby způsobila své čtrnáctileté dceři fyzické a psychické útrapy. Vyhrožovala jí, že půjde do diagnostického ústavu,“ přečetl ze spisu soudce Jiří Šoukal. Soud ve Vyškově však v březnu minulého roku rozhodl, že je žena nevinná. Rozsudek tedy nenabyl právní moci.

Státní zástupkyně měla jiný názor. „Soud ženu zprostil viny předčasně. Nebral v úvahu posudek z oblasti psychiatrie, který prokázal, že dcera Věry H. trpěla syndromem týraného dítěte,“ uvedla státní zástupkyně a navrhla, aby soud jejímu odvolání vyhověl a případ projednal znovu.

Žena k soudu nepřišla, protože má rizikové těhotenství. Její obhájce však požadoval, aby soudce odvolání zamítl a žena zůstala bez trestu. „Moje klientka jednou dívku napadla. Nevěděla si s problematickou dcerou rady, protože ji neposlouchala,“ hájil ženu advokát. Dívka, kterou už dříve soud svěřil do péče babičky, stále utíkala k matce. Ta ji marně přesvědčovala, že utíkat nesmí, když o její výchově rozhodl soud.

Jiří Šoukal nakonec odvolání státní zástupkyně zamítl. „Výchova čtrnáctileté pubertální dívky je složitá. Bez mírného fyzického násilí to snad ani nejde. Občas to tedy matka přehnala, ale soudní znalkyně potvrdila, že syndrom týraného dítěte je u děvčete jen lehčí,“ vysvětlil rozhodnutí soudu Šoukal.

Zlomil manželce žebra

Nepřijatelně se naopak podle soudu choval ke své manželce František Z. Jeho odvolání proti dvouletému podmíněnému trestu v úterý také projednával Krajský soud v Brně. Muž podle obžaloby od roku 2004 ve Veselí nad Moravou týral svou manželku. „Psychicky ji týral, vyvolával spory, vulgárně ženu napadal a vyhrožoval jí zabitím. Kromě toho manželku také mlátil do hlavy a obličeje, kopal ji nebo po ní házel různé předměty,“ přečetl z obžaloby Šoukal.

Týrání vyvrcholilo v roce 2009, když František Z. napadl manželku takovým způsobem, že skončila v nemocnici. „Zlomil jí čtyři žebra, ruku a nohu. Poté žena utekla do garáže, kde se schovala pod autem. Opakovaně poškozené způsoboval bitím podlitiny a oděrky,“ řekl Šoukal.

Dvouletá podmínka se však obžalovanému za jeho chování zdála jako vysoký trest. Obhájce Petr Novák u soudu zpochybnil výpověď týrané ženy, která tvrdila, že k násilí ze strany manžela docházelo delší dobu. Státní zástupkyně naopak prosazovala, aby odvolací soud verdikt uznal. „Soud prvního stupně jednal správně a navrhuji, aby soud trest potvrdil,“ žádala státní zástupkyně. Dodala, že soud může věřit výpovědi poškozené, přestože o chování manžela dlouho mlčela.

Státní zástupkyni dal soudce za pravdu a odvolání zamítl jako nedůvodné. Od soudu odcházel František F. nespokojený. Řekl, že se odvolá znovu. „Není to spravedlivé. Nikdo se neptá, co mi manželka dělala. Soud nemá dostatek důkazů,“ zlobil se muž před jednací síní.