Oba vyslechnutí svědci dopoledne shodně vypověděli, že šarvátka vznikla mezi obžalovaným a jeho známým ve venkovních prostorách znojemského vlakového nádraží kvůli sporu o původ Adolfa Hitlera. Zatímco Valihrach tvrdil, že byl Němec, druhý z mužů nesouhlasil. To obžalovaného podle výpovědi vyprovokovalo. „Začal být hlučný, křičel, že nás podřeže. Pak jsem viděla jen řezné rány,“ vypověděla svědkyně Renáta Dyňová.

Strážníky měl následně přivolat jeden ze členů skupiny, s níž obžalovaný i napadený popíjeli. „Po příjezdu na místo jsme viděli skupinku a naproti ní muže s nožem v ruce. Po vyzvání jej obžalovaný odhodil. Za několik minut ale našel dřevěnou kostku, kterou se začal mlátit do hlavy. Kolega mu proto nasadil pouta, aby se nezranil ještě víc,“ popsal situaci znojemský strážník Jiří Novák, jenž byl v době roztržky na místě.

Tomáš Valihrach u krajského soudu v Brně.
Muž v opilosti spolykal sedm prášků, teď je souzen za pokus o vraždu ve Znojmě

Podle výpovědi spolykal obžalovaný předtím, než se ke skupince připojil, přibližně pět prášků Rivotrilu, který používají lidé s epilepsií a dvě tablety Xanaxu, jenž působí proti stavům úzkosti, depresi a navozuje pocit uvolnění. Současně vypil asi čtyři dvoulitrové lahve piva. „V kombinaci s alkoholem může lék pozměnit účinnost a vyvolat nežádoucí účinky,“ napsal v odborném posudku soudní znalec Michal Zelený.

Osmadvacetiletý Valihrach je obžalovaný z pokusu o vraždu a z výtržnictví. „Nejdříve slovně a poté fyzicky v úmyslu ho usmrtit napadl poškozeného a to tak, že v ruce držel svůj otevírací nůž, kterým úmyslně máchal před sebou a snažil se poškozeného takto opakovaně zasáhnout. Přitom jej pořezal na několika místech v horní polovině těla,“ přečetl začátkem září z obžaloby státní zástupce Robert Hanuš.

Psychopat

S částí obžaloby nesouhlasila Valihrachova obhájkyně Anna Trojanová. „Nezpochybňujeme skutkový děj tak, jak je popsán v obžalobě. Máme však problém s právní kvalifikací, která se týká dokázání úmyslu. Domníváme se, že úmysl nelze prokázat nebo minimálně nevyplývá z toho důkazního stavu tak, jak byl dosud vykládán,“ hájila obžalovaného Trojanová.

Záchranáři z Rajhradu pomáhali na Znojemsku labuti, která uvízla v jímce.
V jímce na Znojemsku uvízla labuť. Vysvobodili ji záchranáři

Dřívější psychiatrické vyšetření prokázalo u Valihracha emočně nestabilní poruchu osobnosti impulzivního typu. „Jde o poruchu osobnosti dříve známou jako psychopatie. Je to něco, s čím se člověk narodí a musí se s tím naučit žít,“ vylíčil soudní znalec v oblasti psychiatrie Petr Nedoma.

Obžalovaný si nyní odpykává devítiměsíční trest za krádež a přečin porušování domovní svobody. Za mřížemi bere léky na uklidnění a dochází na schůzky drogově závislých. V případě prokázání pokusu o vraždu však ve vězení může strávit místo necelého roku až osmnáct let.