DISKUTOVAT MŮŽETE DOLE POD ČLÁNKEM

Smlouvu sice podepsal, dodržet ji ovšem nechtěl. A vyšlo ho to docela draho. Místo aby zaplatil jen za provedené práce, zřejmě bude muset do peněženky sáhnout o hodně hlouběji. Zhruba o dvacet tisíc korun.

Řeč je o jednateli vyškovské společnosti Rami Radovanu Minářovi, který si před časem koupil stavební pozemek v průmyslové zóně Nouzka II ve Vyškově. Protože se ovšem rozhodl vybudovat další pobočku své firmy takzvaně přímo na zelené louce, jeho povinností bylo přizvat archeology, aby nejdřív parcely prozkoumali.

Ti si za čtyři dny práce naúčtovali přes šedesát tisíc korun. Jak už informoval Vyškovský deník Rovnost, Minář peníze odmítal vyplatit. A trpělivost archeologů nakonec přetekla. „Případ jsme předali naší advokátce. Věc se ocitla u soudu. To podnikatele zřejme vystrašilo a peníze za provedené vykopávky nám dal ještě předtím, než došlo k soudnímu líčení,“ informoval ředitel Ústavu archeologické památkové péče Brno Miloš Čižmář.

Jenomže odmítl zaplatit soudní poplatky a také penále. To dnes dělá přibližně dvacet tisíc korun. A tak putovala věc k soudu podruhé. Soudce rozhodl ve prospěch archeologů a jednatel firmy Rami Radovan Minář se proti tomu odvolal.

„Nebudu přece dávat peníze za něco, s čím nesouhlasím. Podal jsem odvolání s tím, že nechci, aby archeologický ústav měl nárok i na těch zhruba sedmdesát tisíc, které jsem už zaplatil. Jejich práci si na tolik necením,“ uvedl Minář.

Jak už nedávno uvedl, není normální, aby si člověk za tři dny práce vzal tak obrovskou sumu.

„Vyšší než dvacetitisícová částka za třídenní archeologický výzkum mi proto nepřipadá přiměřená,“ nechal se slyšet jednatel vyškovské společnosti Rami.
Podle Čižmáře ovšem jednatel jednoznačné uznal, že nárok archeologů je právně odůvodnitelný. „A to právě v okamžiku, kdy námi požadované peníze zaplatil,“ vysvětlil ředitel brněnského archeologického ústavu.

Za dobu svého působení ve funkci se však Čižmář s žádným takovým případem nesetkal. „Někteří investoři například oddalují podpis smlouvy. Ale že by odmítali zaplatit, to jsem opravdu nezažil,“ svěřil se Čižmář.

Také podle Blanky Mikulkové z vyškovského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče jde o ojedinělý případ, kdy firma nechce zaplatit požadované peníze za provedené vykopávky.

„Většina z nich totiž pochopí, že je to jejich povinností. Nechceme je přece okrádat. Přemrštěné sazby rozhodně nemáme. K takovým extrémům nedochází příliš často, ale stávají se,“ uvedla Mikulková.

Výzkum, který archeologové na Minářově pozemku v loňském roce učinili, odhalil několik zajímavých předmětů. Za čtyři a půl dne tam pracovníci vykopali dvanáct objektů, mezi nimi byla i kostra dítěte z doby bronzové.

ČTĚTE TAKÉ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HORNÍM ROHU