Zdánlivě banální vandalský útok však může mít hlubší pozadí. Poničené auto totiž patří starostce Lešan Vladislavě Bábkové.

„Stalo se to ve středu asi o půl deváté večer, tak tři čtvrtě hodiny poté, co jsem přijela domů. Zrovna jsem koupala dítě, když jsem zvenku uslyšela dvě rány. Nejdřív jsem si myslela, že někdo hází petardy. Vyběhla jsem ven, ale nikdo tam nebyl. To už byl venku také soused odnaproti,“ vylíčila starostka s tím, že se pak šla ještě podívat na blízkou křižovatku, jestli někdo nenarazil do sloupu.

Cihla prolétla zadním sklem

Teprve až se vracela, všimla si, že má poškozené auto.

„Jedna cihla mi přejela po střeše, takže tam mám rýhu. Druhá prolétla zadním sklem dovnitř, střepy byly až na palubní desce,“ uvedla Bábková. Ačkoli sama nikoho nezahlédla, přesto se našel svědek, který útočníky viděl nastupovat do auta a odjíždět.

„Myslím, že to byl cílený útok. Doufám, že se alespoň někomu ulevilo. Špatné je to, že se blíží Vánoce a já mám připojištěné pouze přední sklo. Opravu tedy budu muset zaplatit z vlastních peněz,“ postěžovala si starostka, která finanční újmu odhaduje na patnáct tisíc korun.

Takové případy jsou spíše výjimečné

Podle policie se podobné události stávají jen výjimečně. „K něčemu takovému dochází opravdu zřídka. Nevzpomínám si, že bychom v poslední době řešili poškození majetku nějakého politicky činného člověka,“ potvrdil vedoucí Vnější služby Policie České republiky v Prostějově Dušan Věženský.

Podle psychologů se takto projevují obyčejně lidé s narušenou osobností.

„Mohou hledat řešení ve vybití své agrese na náhradním objektu. To může přinést chvilkové uvolnění, ale rozhodně to nevede k nějakému trvalému štěstí nebo snad vyřešení problému. Každopádně si ale myslím, že je to nemravnost na člověku, který se nemůže odpovídajícím způsobem bránit,“ okomentoval případ psycholog Lubomír Smékal z Olomouce.