Celkem jich letos policisté v okrese prošetřili už šestnáct. Loni bylo podobných případů za kalendářní rok šestadvacet a předloni dokonce sedmatřicet. „V relativním vyjádření z úhrnu sledovaných deseti let bylo nejvíce sebevražd v Jihomoravském kraji spácháno na Hodonínsku, ročně v průměru 16,3 sebevražd na sto tisíc obyvatel. A nejméně v okrese Znojmo, 10,9 sebevražd,“ přiblížil poslední shrnující čísla za uplynulé desetiletí Karel Adam z Českého statistického úřadu v Brně.

Přesto, že Znojemsko na tom bylo ohledně dobrovolného odchodu ze života nejlépe, i tam přibyli do statistik v srpnu další tři lidé. Dva téměř současně poté, co skončil smrtí jejich pád ze čtvrtého patra. „Po páté hodině ranní byla nalezena dvě těla na trávníku za panelovým domem v Pražské ulici ve Znojmě. Jednalo se o pětapadesátiletého muže, který byl již mrtev, a o šestačtyřicetiletou ženu, která zemřela při převozu do nemocnice,“ připomněla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Skok z výšky není nejčastějším způsobem sebevraždy. Tím je dlouhodobě oběšení. „V Čechách to má kulturně-historických základ. Dostupné tady příliš nebyly léky, jedy, střelné zbraně a i vlaky začaly jezdit až později, a utopení se postupně vytratilo,“ přiblížil ředitel sociálně – psychiatrického centra Fénix v Kyjově na Hodonínsku Jaroslav Kliment. Je ale přesvědčený, že nejčastěji se sebevrahové tráví. „Medicína je ale v současnosti už tak vyspělá, že se díky ní podaří velkou část otrávených zachránit,“ doplnil Kliment.

Poměrně velkou oblibu si mezi sebevrahy našly také vlaky, což dokládají nejen poslední případy z Hodonínska. Srážka s vlakem letos jen do konce července skončila na jižní Moravě smrtí deseti lidí. „Podle našich dlouhodobých analýz a podkladů se podařilo označit jako sebevraždu „pouze“ přibližně čtyřicet procent všech střetů vlaku s osobou. V ostatních případech se motiv sebevraždy nedal potvrdit a tudíž událost nemohla být označena jako sebevražda,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Zároveň dodal, že největší počet těchto událostí se stává mezi Brnem a Blanskem na koridorové trati směrem na Prahu.

Podle psychiatra Klimenta bývá nejčastější příčinou sebevražd duševní choroba. „Zhruba sedmnáct procent depresivních pacientů končí sebevraždou,“ dodal odborník s tím, že důležitý vliv mají bludy, drogy a alkohol.