Od té doby kolo poctivě zamyká. Těch, kteří to ale nedělají, na Vyškovsku naopak přibývá. Policisté z regionu od začátku roku řešili třiačtyřicet krádeží kol, loni za stejné období o jedenáct méně.

Právě léto je podle nich obdobím, kdy jsou zloději v tomto směru nejúspěšnější. „Majitelé nechávají kola bez dohledu u koupališť, restaurací, obchodních center nebo při návštěvách památek. Ke krádežím ale dochází právě na veřejných a dobře viditelných místech. A velmi často během dne," upozornila vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.

Kromě počtu ale roste i cena odcizených kol. Zatímco z loňského čísla její kolegové hodnotili jako přestupek devatenáct případů, letos to bylo jen čtrnáct, jejichž hodnota nepřesáhla pět tisíc korun. Rekord zatím drží krádež ze začátku léta, kdy z vyškovské garáže zmizelo pánské kolo za víc než padesát tisíc korun. Policie zloděje dopadla o pár týdnů později přímo při krádeži jiného kola, které si vyhlédl ve vyškovské Letní ulici.

Mnohé se nicméně nepodaří chytit. „V současné době jsme z letošních třiačtyřiceti vyřešili osmnáct případů. Ukradené jízdní kolo totiž zloděj velice rychle zpeněží za zlomek jeho skutečné hodnoty a utržené peníze pak použije pro vlastní potřebu. I proto se tyto krádeže poměrně obtížně objasňují," vysvětlila Musilová, podle níž pouze zámek mnohé zloděje neodradí.

Někdy totiž, jak tvrdí, sami majitelé situaci podceňují. „Vždy je potřeba, aby cyklisté dávali pozor na to, k čemu a jak kolo připevňují. Důležité je připoutat ho přes rám k nějaké pevné části v okolí, nejlépe ke stojanu. Dobře poslouží pevný lankový nebo řetízkový zámek," poradila policejní mluvčí.

To však není jediné, čím cyklisté zlodějům situaci ulehčují. Často je jim líto peněz, které by na ochranu měli použít. „V poslední době se mírně zvýšila cena zámků – obyčejné do sto korun se prodávají velmi málo, nejvíc lidé kupují ty kolem dvou set korun, které jsou na klíč," uvedl majitel vyškovské prodejny kol Marek Hynšt.

Například ale o článkový zámek, který je odolný proti přeštípnutí, podle něj takový zájem není. „Zvlášť u zákazníků, kteří si pořídí kolo za třicet tisíc, příliš nechápu, proč váhají nad nákupem zámku za tisícovku, když je jeho spolehlivost mnohonásobně vyšší. Zloději totiž na jeho poničení určitě nepostačí pouze štípačky," kroutil hlavou Hynšt.

Stejně tak potvrzuje trvale nižší zájem o další zabezpečovací prvky, jako jsou třeba pohybové senzory. Ty je možné připevnit i k zámku, takže se o každém nežádoucím pohybu s kolem dozví celé okolí.

Někdy ale sebelepší zámek nepomůže. Jak poznamenala policejní mluvčí, kola se ztrácejí i z prostor domů, v nichž si je cyklisté schovávají.

Jeden z několika takových případů policisté řešili na začátku roku. Z garáže rodinného domu v Lulči si zloděj kromě jiného odnesl pánské a dámské jízdní kolo.

Policie doporučuje kromě zámků, které by lidé měli používat i ve sklepech, kočárkárnách nebo kolárnách, také důsledné zamykání vchodových dveří, případně všech společných prostor.

ZUZANA RICHTROVÁ