Osm fialových bankovek s podobiznou Františka Palackého naskládal minulou středu do obálky devětačtyřicetiletý muž z Ukrajiny. Chtěl na jihu Moravy pracovat. Legálně a bez toho, aby musel platit měsíční výpalné mafii. Když do obálky dával bankovky, ještě netušil, že si naopak zadělal na pořádné problémy.
„Státní zástupce stíhá od dvaadvacátého srpna dva muže, kteří se dopustili třech trestných činů. Sedmatřicetiletý příslušník cizinecké policie ve Vyškově zneužil pravomoci veřejného činitele a přijal úplatek. Druhý muž z Ukrajiny čelí trestnímu stíhání z podplácení,“ potvrdil korupční jednání mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.
Ukrajinec údajně s povolením spěchal a chtěl vyřídit dokumenty co nejrychleji. Zašel proto na oddělení cizinecké policie ve Vyškově. V obálce nesl osm tisíc korun, které dal do ruky šéfovi oddělení Michalu Čepánovi. Netušil však, že ho v kanceláři spolu s vedoucím vyškovské cizinecké policie zatkne inspekce ministra vnitra. Od té chvíle hrozí oběma mužům až pět let ve vězení.
Inspektoři ministerstva vnitra nebyli v budově vyškovské cizinecké policie náhodou. Čepána totiž měli podle informací Deníku Rovnost na mušce už delší dobu. Zatčení při činu bylo pro ně jen třešničkou na dortu. „Na případu pracovala inspekce ministra vnitra. Poté, co vedoucího vyškovského oddělení cizinecké policie zatkla, předala případ státnímu zastupitelství,“ řekla mluvčí ministra vnitra Jana Malíková.
„Čistá“ práce?
Šéf vyškovské cizinecké policie se přitom ještě loni v lednu chlubil, jak ve svém rajonu potírá cizince, kteří pracují načerno. Při několika kontrolách firem, jež podezíral z porušování zákona, zjistil desítky cizinců z Ukrajiny, Moldavska a dalších republik někdejšího Sovětského svazu, kteří pracovali bez platného povolení. Z tehdejších kontrol navíc vyplynula alarmující čísla, více než polovina cizinců pracujících na Vyškovsku měla povolení v nepořádku a mnozí pracovali „načerno“.
O azyl, pracovní povolení či dlouhodobý pobyt žádají na jihu Moravy stovky cizinců ročně. Jedná se především o lidi z takzvaných „třetích zemí“, tedy cizinců, kteří nejsou z Evropské unie. „Vyřizování žádostí trvá ze zákona třicet dní a člověk musí předložit řadu dokumentů,“ uvedl mluvčí jihomoravské cizinecké a pohraniční policie Roman Pittner.
„Občané těchto států mohou na území České republiky pobývat bez víza až tři měsíce. Pokud se však jedná o pobyt za účelem výdělečné činnosti, jsou tito cizinci povinni požádat o povolení k zaměstnání. To jim vydá úřad práce, v místě, kde budou pracovat. Potom musí požádat o udělení příslušného víza,“ přiblížil Pittner složitou imigrační proceduru.
Související články:
vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/uplatek_cepan_policie20070828.html