Jedna z nich je navíc už trestným činem. „Zloděj přestřihl drátěný plot a vnikl na zahradní pozemky. Ukradl přes sedmdesát kilo česneku a dalších třicet kilogramů cibule a stejného množství brambor. Majiteli pozemků vznikla škoda přes deset tisíc korun. Pachateli hrozí až dva roky ve vězení," sdělila Musilová. Zda krádeží přibývá, neví. Statistiky v této oblasti policie nevede.

Bolavá záda má mnohdy ivanovický zahrádkář Jan Rezek. Bolest se násobí, když přijde vinou drzého zloděje o část úrody. Před nedávnem to byla rajčata. „Letos mi je někdo úplně očesal. Člověk se o ně týdny stará a někdo vše během pár minut zničí. Dost mě to naštvalo," rozhořčil se ivanovický zahrádkář.

I on přiznal, že krádež kromě pár peprných slov na adresu zloděje nijak dál neřešil. „Jsem už starší člověk a nemám energii na to, řešit ještě takové věci. Zloděje se stejně nepodaří chytnout a pochybuji, že by se na policii někdo nějak zvlášť zabýval krádeží nějakých rajčat," naznačil Rezek.

PŘIŠLI O MÁK

Zloději se nevyhýbají ani polím. Šéf zemědělského družstva Agros Dědice Cyril Sigmund přiznal, že letos zloděje zajímal mák. „Je samozřejmě naprosto běžné, že se část úrody pokaždé ztratí. Obzvlášť mizí plodiny z okraje polí. Setkáváme se ale i s vyšlapanými stezkami, kam si lidé neoprávněně chodí pro mák. Uhlídat se to nedá. To by musel každý den někdo na poli stát a to je prostě nemožné," popsal.

Podle agronoma se s něčím takovým v zemědělství už prostě musí počítat. „Je samozřejmě potřeba takové situace předvídat a nastavit si možné ztráty. Letos to naštěstí nebylo nijak zásadní. Že by nám někdo sklidil celé pole, to se naštěstí ještě nestalo," řekl. Na policejní služebnu se nikdo z družstva nevydal. „Takové drobnosti nehlásíme," poznamenal Sigmund.

DOPADLI HO

Podle Musilové se rovněž krade i zahradní náčiní. To už lidé ale většinou nahlásí. „Spíš máme hlášené krádeže různého nářadí pro zahrádkáře v souvislosti s vloupáním do zahradních boud a chatek," informovala policejní mluvčí.

Připomněla i případ, kdy se pachatele nakonec podařilo jejím kolegům dopadnout. „Zloděj se delší dobu vloupával do chat a zahradních domků ve Slavkově u Brna. Kradl takřka vše, co mu přišlo pod ruku. Mizelo mechanické nářadí i dražší kusy jako například motorová pila nebo sekačka. Slavkovští policisté nakonec zloděje dopadli, když se dostal do zahradního domku, ve kterém chtěl zároveň přespat," poznamenala Musilová.