Hřiště stávalo v místní části Terešov. Obec událost šokovala. „Bylo to hřiště skoro za sto tisíc korun, všechny nás to rozhořčilo. Nedovedu si představit, kdo to udělal. Celou událost teď šetří policie,“ uvedl hlubočanský starosta Lubomír Bednařík.

Také místního zastupitele Zbyška Pěnčíka událost rozčílila. „Zarazilo mě, že takhle objemnou věc vůbec může někdo ukrást, aniž by si toho kdokoli všiml. Prostě to přes noc zmizelo a kromě prolézaček a dalšího vybavení zloděj sebral i úplně novou nádobu na posyp, kterou jsme koupili v lednu,“ rozčílil se Pěnčík. Vybavení mělo podle něj patky zabetonované v zemi a zloděj musel použít pořádnou sílu, aby ho dostal ven. Po prolézačkách a dalších atrakcích zůstaly jen díry v zemi.

Hřiště bylo staré sotva rok a půl. „V Terešově se zrovna narodilo hodně dětí, tak jsme si zažádali o dotace na nové hřiště. Žádné jsme nedostali, takže jsme celé hřiště stavěli za naše peníze a teď je všechno pryč,“ povzdechl si Pěnčík.

Představitelé Hlubočan okamžitě podali na policii oznámení o krádeži. „Víme o tom, že neznámý pachatel demontoval dřevěnou dětskou sestavu s plastovými prvky na dětském hřišti. Událost prověřují policisté z Obvodního oddělení ve Vyškově, kteří na případu intenzivně pracují,“ uvedla vyškovská policejní mluvčí Alice Navrátilová.

Pachateli hrozí až pětileté vězení. „Škoda je totiž podstatně větší, než obvykle bývá. Po dopadení tak se bude zloděj zodpovídat z trestného činu krádeže s přísnější právní kvalifikací,“ vysvětlila Navrátilová.

Ojedinělý případ

Dodala, že podobný případ na Vyškovsku nepamatuje. „Pokud někdo něco na hřišti ukradne, bývají to jednotlivé kusy vybavení. Něco takhle velkého rozhodně nemizí často. Různé případy vandalismu, tedy nejen na hřištích, ale i jinde, evidujeme v podstatě každý týden, i když záleží na tom, jak nám to lidé nahlásí. Někdy to nahlásí zpětně, někdy vůbec,“ podotkla Navrátilová.

Také velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček si nevzpomíná, že by někdy zažil podobný případ krádeže. „Tady se neztrácejí ani jednotlivé věci z hřišť. Kradou se stojany na kola, kanálové vpusti a podobně, ale tohle opravdu ne,“ kroutil hlavou Sedláček.

Ani s vandalismem se podle něj na městských hřištích strážníci příliš často nesetkávají. „Rozhodně to není nijak masivní. Pokud už vandalové někde útočí, tak si vybírají úplně jiná místa než hřiště, třeba lavičky ve Smetanových sadech. Tam je bohužel vandalismus velmi častý,“ doplnil Sedláček.