Dolák nejenže zavinil nehodu, ale také bezprostředně po ní z místa nehody utekl. „Okresní soud rozhodl, že obžalovaný je vinný z trestných činů usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci potřebným osobám. To proto, že obžaloba prokázala, že 17. května loňského roku o půl třetí ráno řídil ve Vážanech auto pod vlivem alkoholu, havaroval a usmrtil tak svého o rok mladšího spolujezdce. Následně mu neposkytl pomoc," uvedla předsedkyně soudu Zdeňka Kalová.

Dolák se svým kamarádem, který ten den slavil na chatě u Vážan spolu s jinými přáteli své narozeniny, se rozhodl sednout do auta. O pět set metrů dál ve vesnici nezvládl levotočivou zatáčku a havaroval, přičemž auto zůstalo na střeše. Následně prý odmítal snahu o pomoc místních, kteří se k místu seběhli, a nechtěl, aby volali záchranku. Utekl z místa nehody, údajně chtěl hledat pomoc u svých kamarádů na chatě.

Podle lékařských a dopravních znaleckých posudků za smrt spolujezdce mohl také fakt, že Dolák se před jízdou nepřipoutal bezpečnostními pásy. Při prvotním nárazu tak pravděpodobně spadl na spolujezdce, čímž mu nejspíš způsobil smrtelná zranění. Šetření neprokázalo, že byla připoutaná i oběť, ovšem to podle závěrů nehrálo ve výsledku žádnou roli.

Řidič v místě prokazatelně překročil povolenou rychlost v obci, jel asi šedesátkou. Kromě toho znalec stanovil mezní rychlost pro projetí obloukem asi na dvaadvacet kilometrů v hodině.

Podle obžaloby státního zástupce Radka Hůlky měl Dolák v době nehody v krvi minimálně dvě promile alkoholu. „Obžalovaný tvrdil, že si z události nic nepamatuje, ale podle mého subjektivního pocitu to z jeho jednání na místě potvrzeného svědky nevyplývá. Za bezpředmětné považuji jeho tvrzení, že chtěl u kamarádů na chatě hledat pomoc. Přitom ji odmítal od přítomných svědků," podotkl Hůlka.

V celém případu neshledal státní zástupce žádné polehčující okolnosti, přičemž ani projevenou lítost obžalovaného nepovažoval za upřímnou. Naopak jako přitěžující fakt uvedl, že už v minulosti se Dolák dostal do přestupkového řízení kvůli jízdě pod vlivem alkoholu, ačkoli se tehdy jednalo o nevelkou hladinu.

Obhajoba na to namítla, že se zřejmě jednalo o zbytkový alkohol, což se může stát každému. Také odkazovala na údajný předchozí rozhovor kamarádů na chatě, z něhož vyplývalo, že Dolák není zběhlý v první pomoci, zatímco jeden z jeho přátel ano. Proto pro něj prý logicky obžalovaný běžel.

Auto, ve kterém oba mladíci jeli, patřilo firmě otce obžalovaného. „Auto jsem synovi běžně půjčoval, je velmi dobrý řidič. Nedokážu si situaci vysvětlit. Musím říct, že syn je hodný, pracovitý kluk a také nadprůměrný student. Vždycky se vším rád pomohl," uvedl Roman Dolák.

Jeho syn poslal rodičům mrtvého kamaráda omluvný dopis a ještě jednou se jim omluvil i u soudu. „Já ani moji kamarádi si nedokážeme vysvětlit, co nás k tomu vedlo, proč jsme do auta nasedli a kam jsme chtěli jet. Nepamatuji si to, ale snažím se na to přijít. Přišel jsem o dobrého kamaráda, velmi mě to mrzí a chtěl bych to vrátit zpět. Velice se omlouvám jeho rodině," řekl Dolák.

Rozsudek soudu je zatím nepravomocný. Obhajoba teprve bude zvažovat, jestli proti němu podá odvolání.