I když pouze jednoho ze tří. „Jedná se o ten v Lípové ulici. Zamykáme ho vždy od osmi hodin večer do sedmi ráno. Opatření platí do neděle. Co se pak týká zbylých dvou místních hřbitovů, u nich jsme ke změnám nepřistoupili. Z různých důvodů je to problematické, například proto, že mají víc vstupů," připomněl vedoucí Městských služeb Rousínov Václav Hůlka.

I když je současné opatření jen dočasné, městské služby přesto plánují změnu. „Chceme od Nového roku upravit hřbitovní řád s tím, že nebude v noci přístupný. Se zloději se potýkáme docela často, někdy dokonce nemají problém pro krádež rozplést plot," kroutil hlavou Hůlka.

V Bučovicích naopak větší zájem lidí o hřbitov zloděje nevylákal. Přitom zůstává odemčený i přes noc. „Zatím nemáme žádné krádeže hlášené. Navíc hodně rodin chodí zapálit svíčku až později, třeba kolem sedmé hodiny večer, takže bychom museli zamykat až docela pozdě, což už by trochu ztratilo význam," vysvětlil ředitel bučovických technických služeb Pavel Klimeš.

Jeho slova potvrdila i mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová. „Zatím nárůst krádeží nepozorujeme, lidé je ale ne vždy hlásí. Uzavírání v Rousínově částečně pomoci může. Například v Ivanovicích už hřbitov zamykají roky," zmínila Musilová.