Na dálnici D2 ve směru na Brno zastavili celníci dodávku s maďarskou poznávací značkou. „Řidič uvedl, že si veze motorovou naftu pro vlastní potřebu na cestu do Německa. Ale nepředložil k ní žádný doklad o řádném zdanění,“ uvedla mluvčí jihomoravského celního úřadu Lada Temňáková.

Celníci naftu zajistili. Únik na spotřební dani vyčíslili přibližně na tři tisíce korun.

Na dálnici D2 celníci zkontrolovali i jinou dodávku, tentokrát s ukrajinskou poznávací značkou. „Řidič vypověděl, že převáží šumivé víno, pivo a nějaké lihoviny z Duty Free do Anglie, nicméně kontrola prokázala ještě něco jiného. Kromě označených lahví alkoholu v nákladovém prostoru bylo také třiadvacet PET lahví s neznámou tekutinou,“ zmínila Temňáková.

Řidič uvedl, že jde o ovocný destilát, který koupil v Rumunsku. Doklad o nákupu však žádný neměl. Celníci zboží zajistili, únik na spotřební dani tentokrát činil přibližně pět tisíc korun. Zboží zatížené spotřební daní mohou řidiči přepravovat bez daňového dokladu pouze v omezeném množství.

Celníci před Vánocemi prakticky denně kontrolovali také prodej na tržnici v Hatích na Znojemsku. „Poslední odpoledne před Štědrým dnem se jeden nekalý obchodník ukázal. Na stánku nabízel kabelky a obuv označené ochrannými známkami Guess, O BAG, Calvin Klein, Louis Vuitton, Converse a dalšími,“ vyjmenovala Temňáková.

Celníci tam našli také štítky s logy k označení zboží. „Vzhledem k podezření, že se nejedná o zboží vyrobené se souhlasem držitele práva duševního vlastnictví, celníci vše zadrželi,“ doplnila Temňáková.

Prodejní hodnota originálů by činila přibližně pětapadesát tisíc korun.