O téměř šest set tisíc korun přišli v loňském roce důchodci z Vyškovska, kteří neprozřetelně pustili přes práh cizí lidi. Ve čtvrtek do této neveselé statistiky policisté připsali dalších deset tisíc, o něž okradla trojice lupičů jednasedmdesátiletého muže z Bučovic.
Zloději se dostávají k penězům důchodců pomocí několika fint, jež se stále opakují. Buď se vydávají za pracovníky energetické společnosti či pojišťoven, přičemž často slibují přeplatek. Jindy zase zneužívají dobroty starých lidí a žádají o vodu či použití toalety.
Tak se odehrála i první letošní loupež, jejíž obětí se stal důchodce. „Jednasedmdesátiletého muže z bučovického předměstí oslovila ve čtvrtek krátce po čtvrté hodině odpolední trojice neodbytných pachatelů. Jejímu stupňovanému nátlaku a záměrně způsobenému chaosu nedokázal vzdorovat. Dvě ženy nedůvěřivého důchodce poprosily o vodu k osvěžení, zatímco jejich kumpán si odskočil na suchý záchod ve dvoře,“ popsal vyškovský policejní mluvčí Petr Nečesánek.
Muž podle něj vyrazil z toalety rovnou do kuchyně, kde se páčidlem dostal k úsporám. „Po krádeži se pachatel urychleně vrátil ke svým společnicím, které zatím svým hašteřením úspěšně poutaly pozornost okradeného,“ doplnil mluvčí.
Když důchodce zjistil, že přišel o deset tisíc, bylo už pozdě. Zloději, kterým teď hrozí dva roky vězení, už byli dávno pryč.
Vloni byli lupiči, kteří neváhají okrádat nejbezbrannější, na Vyškovsku obzvlášť aktivní. Zatímco v roce 2006 policisté vyšetřovali deset případů, o rok později jedenáct a předloni osm, v roce 2009 jich bylo už šestnáct. Zloději řádí ve městech i na vesnicích. K nejotřesnějším případům patří oloupení stoleté stařenky v Olšanech. O osm tisíc ji připravila Romka, která z místa činu odjela v limuzíně značky Škoda Superb.
Vzhledem k povaze těchto trestných činů se jich podaří podle policejních statistik v regionu objasnit tak dvacet procent. Jak jim zabránit?
Podle Nečesánka je jejich hlavní příčinou důvěřivost starých lidí. Policie se jim snaží pomoci přímým varováním nebo distribucí letáků s radami, jak se vyvarovat hrozby okradení. Usiluje také o spolupráci s místní samosprávou a na problém upozorňuje v médiích. „V praxi se nejvíc mezi seniory osvědčil princip takzvaného infekčního šíření informací. Policisté o problému informují aktivní důchodce, kteří se o celou záležitost zajímají. Ti pak varují ostatní staré lidi, s nimiž přijdou od styku,“ sdělil.
Velkou cenu má podle něj také pomoc okolí. Podobnou zkušenost má třeba důchodkyně Anna Doupovcová z Bučovic. Ta otevřela podezřele vyhlížející ženě, která tvrdila, že se hodlá pustit do odečtu plynu. „Sousedka vyšla také z bytu a upozornily jsme ji, že máme jeden společný měřák pro celý dům. Hned utekla,“ svěřila se Doupovcová.
Zkušenosti s okrádáním obyvatel vyššího věku má celá řada obcí. Zažil to před pár lety například habrovanský starosta Radoslav Dvořáček. O úspory v této obci přišla důvěřivá důchodkyně. „Samozřejmě jsme všechny varovali obecním rozhlasem. To opakujeme stále, pokud se ve vesnici pohybují podezřelá individua. Ihned taky volám policii,“ řekl starosta.
Nepouštět se do hovoru s neznámými lidmi.
Nenechat se doprovázet neznámými lidmi.
Nenechat se zmást žádostí o pomoc v nouzi.
Na dveřích i zvonku uvádět mužské jméno nebo příjmení v množném čísle.
Nikdy nepouštět cizí lidi do bytu.
Na vstupní dveře si pořídit kukátko a bezpečnostní řetízek.
Zamykat za každých okolností vstupní dveře.
Doma mít připravenou pouze nezbytnou hotovost, úspory uložit v bance.
Nikdy nezaznamenávat PIN na rub platebních karet či na lístek.
Najít si ve svém okolí člověka, kterého lze okamžitě kontaktovat.
V případě problémů volat tísňovou linku policie 158.
Zdroj: Policie ČR