Loni zaznamenali celníci na jihu Moravy nový trend. Padělané zboží se pašovalo kamiony. Převážně z Turecka. „V řadě případů byly mezi běžným zbožím přepravovány také padělky světoznámých značek. V několika případech se jednalo o hodinky, ale převážnou část tvořily oděvy,“ upřesnila mluvčí.

V centru Brna sněhová vánice pobourala lešení u budovy Moravského zemského muzea na Zelném trhu. Dělníci tam opravují střechu.
Sněhová vánice smetla lešení na muzeu v centru Brna. Podívejte se

Hitem byl v polovině prosince podle celníků dovoz tkanin pro výrobu oděvů se vzorem “kára“ typického pro jednu z věhlasných značek. „V celním prohlášení bylo zboží deklarované jako textil v hodnotě přibližně dvou milionů korun. Důkladnou kontrolou a následným ověřením však celníci zjistili, že 21 793 kusů oděvů a tkanin porušuje práva duševního vlastnictví a prodejní hodnota originálů by přesáhla 44 milionů korun,“ poznamenala Temňáková.

Dodala, že jen v loňském roce řešili jihomoravští celníci celkem 44 takových případů a hodnota zboží byla vyčíslena téměř na 100 milionů korun.