Policisté v místě zadrželi jednatřicetiletého muže vietnamské národnosti, který měl novostavbu v pronájmu asi dva měsíce. Za tu dobu stihl i některé kytky prodat. „Peníze z prodeje pak využíval pro svoji potřebu. Policisté proto v současné době prověřují další spojitosti ohledně této nelegální činnosti," dodala Šebková.

Cizinečtí policisté na pěstírnu narazili díky informaci, že se v domě shlukuje větší množství lidí. „Mysleli jsme si, že se tam scházejí cizinci, kteří jsou v zemi nelegálně. Na první pohled to vůbec nevypadalo, že by tam mohla být pěstírna drog," sdělil vedoucí krajského odboru cizinecké policie Miroslav Tóth.

Pohled, který se jim naskytl, byl podle vedoucího vyškovského oddělení obecné kriminality Pavla Hromka hodně neobvyklý. „Šlo o špičkově vybavenou pěstírnu, opravdu na nejlepší úrovni. Budova měla zatemnělá okna ve všech místnostech. Jak v přízemí, tak v prvním patře se nacházely květináče s rostlinami konopí. Aby se jim dařilo, pěstitel jim vytvářel ideální světelné a tepelné podmínky prostřednictvím zářivek, přihnojoval je a také dál přímo na místě množil," popsal Hromek.

V současné době je pěstitel marihuany ve vazbě pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hrozí mu až deset let vězení. „Tento případ je za minimálně posledních pět let největším, který policie na Vyškovsku šetřila," doplnila Šebková.

Z policejních statistik pak vyplývá, že počet trestných činů týkajících se výroby omamných a psychotropních látek na území Vyškovska a Blanenska v posledních letech stoupá. Zatímco předloni tamní policisté řešili třiatřicet případů výroby a pět přechovávání drog, loni už to bylo sedmapadesát trestných činů týkajících je výroby a devět přechovávání.

Problém je však podle policistů mnohem širší. V souvislosti s uživateli drog musejí řešit také například majetkovou trestnou činnost i potíže v dopravě. „Aby si mohli koupit drogy, potřebují peníze, které většinou nemají a zkoušejí si je nějakým, i protiprávním způsobem opatřit. Stále víc je i řidičů, kteří usedají za volant pod vlivem drog," potvrdil vedoucího Územního odboru Blansko-Vyškov Jiří Dokoupil.

Podle vedoucího vyškovského a blanenského dopravního inspektorátů Martina Zajíčka je jich také stále víc.

VÍC SE DOČTETE V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST