„Vše začalo tím, že strojvedoucí vlakové soupravy dorazil z Brna do Křenovic s neodůvodněným dvacetiminutovým zpožděním. Naštěstí ještě předtím, než vyrazil zpět do Brna, ho našli v kabině lokomotivy jeho kolegové a zavolali policisty,“ informovala ve čtvrtek policejní mluvčí Alice Musilová.

Strojvedoucího totiž nalezli spícího v kabině lokomotivy. Zdálo se jim, že je opilý. „Přivolaná policejní hlídka naměřila šoférovi vlaku víc než 2,6 promile. Muž středního věku však s hodnotami několika dechových zkoušek nesouhlasil, požití alkoholu tvrdošíjně popíral a odmítl i lékařské vyšetření spolu s odběrem krve,“ upozornila policejní mluvčí s tím, že strojvedoucí je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

České dráhy strojvedoucího okamžitě postavily mimo službu. „V tuto chvíli čerpá neplacené náhradní volno. Podobné chování je naprosto nepřijatelné a v žádném případě ho netolerujeme. Se strojvedoucím bude o události sepsán protokol a hrozí mu ukončení pracovního poměru,“ přiblížila postup mluvčí společnosti Gabriela Novotná.

Podle Drážní inspekce se jedná o ojedinělý případ. „Podobné případy vyšetřujeme pouze v případě, že se jedná o mimořádnou událost, například střetnutí na železničním přejezdu, srážku vlaku, nedovolenou jízdu a podobně. Takové případy ale jsou jen v řádu jednotek v průběhu několika let,“ uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal.

Před jízdou totiž České dráhy požití alkoholu u strojvedoucích kontrolují. „Provádíme i namátkové kontroly v provozu,“ dodala Novotná.