„Výsledky souvisí se společenským a hospodářským vývojem, k nižší kriminalitě přispívá také nízká nezaměstnanost," hledal vysvětlení ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil.

Vražd na jižní Moravě loni policie vyšetřovala celkem třináct. V porovnání s rokem 2015 jich bylo o dvanáct, tedy téměř polovinu, méně. „Všechny tyto případy a další dva z roku 2015 jsme objasnili," uvedl náměstek ředitele jihomoravského krajského ředitelství Libor Kachlík.

Ke snížení počtu vražd podle odborníků přispívá i celkově velké množství objasněných zločinů. „V minulosti se vyskytlo mnoho případů, kdy se nedopadení pachatelé méně závažných trestných činů později dopouštěli také násilí nebo vražd," vysvětlil kriminalista Miloslav Jedlička.Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK

Policejní součty na jihu Moravy
- Počty trestných činů (2015 / 2016): 23 828 / 21 599
- Vraždy: 25 / 13
- Mravnostní delikty: 206 / 245
- Násilné trestné činy: 1 422 / 1 413
- Majetkové trestné činy: 13 049 / 11 651

Loni naopak přibylo ohlášených případů domácího násilí o devětatřicet na 246. „Přičítáme to prevenci, lidé se nebojí případy násilí v rodině ohlašovat," řekl Tržil.

K prevenci přispívají svou činností také organizace pracující s oběťmi trestných činů. „Dlouhodobě máme stále více klientů. Je to také tím, že se lidé informují a chtějí o své situaci mluvit, více případů oznamují i na policii," uvedl vedoucí brněnské poradny Bílého kruhu bezpečí Vladimír Vedra.

Na rozdíl od jiných okresů přibylo zejména majetkových trestných činů na Hodonínsku. „Vysvětlujeme to tím, že je to oblast blízko hranic, kde nárůst způsobují pachatelé z ciziny. Například je zde větší počet krádeží kol na zakázku. Většinou se jedná právě o cizince, proto spolupracujeme s kolegy ze Slovenska i Rakouska," vysvětlil náměstek Kachlík.

Nejvíce trestných činů celkem hlásí policisté v Brně. Obyvatelé města jej přesto nevnímají jako nebezpečné. „Necítím se ohrožená. Brněnské ulice jsou bezpečné, proto nemám strach chodit pozdě večer z práce sama domů," uvedla servírka Alice Štěpánková.

ANNA TIŠNOVSKÁ