„Od začátku července do poloviny listopadu evidujeme sedmašedesát případů krádeží věcí z vozidel. Z toho jsme pak zaznamenali dvanáct případů krádeže pohonných hmot a osm případů krádeží z vozidel, která nebyla uzamčená,“ vypočítala mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová.

Počet řidičů, kteří ráno nadávají u vykradeného auta, tak rok od roku stoupá. Zatímco v minulém roce šetřila policie od počátku ledna do konce října 142 takových případů, za stejné období letos je to o sedmnáct případů víc.

Policejní mluvčí proto upozorňuje, že i zdánlivě bezcenná věc pohozená v autě může zloděje nalákat. „Důležité je nenechávat na sedadlech ani odkládacích plochách auta žádné cenné věci, zejména kabelky, kufříky ani jiná zavazadla, mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, videokamery, doklady od vozidla i jiné osobní doklady,“ připomněla Navrátilová.

Spousta řidičů navíc velmi často zapomíná zamykat auto i třeba při placení na čerpacích stanicích nebo při výměně kola. Právě to se stalo osudným i řidiči před několika dny.

Zloděj si na něj počíhal u sjezdu na Vyškov z dálnice D1. „Ve večerních hodinách zastavil řidič Fordu a při výměně kola mu dosud neznámý zloděj odcizil ze sedadla spolujezdce příruční tašku. V té byly doklady, peněženka s hotovostí přes dvacet tisíc korun, platební karty a další osobní věci,“ popsala poslední případ Navrátilová.

Obavy o majetek

Lidé mají z takových nemilých návštěv obavy. „Myslím, že moje staré auto nikdo neukradne. Ale přesto strach mám. Stalo se mi totiž, že se mi do vozu dobývali zloději. A to jsem ho měla zaparkované na parkovišti u práce. Nakonec mi ukradli autorádio,“ svěřila se nedávno třeba řidička Zdeňka Šáblická.

Prodejci aut ale příliš rad nenabízejí. Motoristé používají třeba průhlednou folii, která je určená na vytvrzení zvláště bočních skel. „Sklo odolá obyčejnému tlaku, ale při větší snaze ho zloděj stejně rozbije,“ myslel si třeba majitel autosalonu David Sláma.

Efektivnější způsoby ochrany aut jsou podle něj spíš před těmi nenechavci, kteří chtějí auto rovnou ukrást. „Motoristé využívají stále mechanické zabezpečení vozidel. Hlavně pak zamykání zpátečky, naopak zamykání volantu už dnes prakticky nikdo moc nevyužívá,“ pokračoval Sláma.

Nezapomněl připomenout ani imobilizér nebo stále častěji využívaný tajný vypínač. „Hojně se nás pak ptají na tajný vypínač, bez kterého případný nezvaný návštěvník auto nenastartuje. Je to velmi jednoduché a účinné. Standardním vybavením je pochopitelně také imobilizér, který znemožňuje zprovoznění vozidla elektronickou cestou bez použití originálních klíčů,“ doplnil Sláma s tím, že u dražších aut se pak využívají systémy satelitního vyhledávání.

Přesto, co dělat, když už motorista zjistí, že interiér jeho auta někdo neohlášený navštívil? „Pokud to situace dovoluje, je třeba, aby řidič nechal vozidlo před příjezdem policie v takovém stavu, v jakém ho zanechal pachatel. V opačném případě by totiž mohl porušit některé stopy,“ poradila policejní mluvčí Navrátilová.