Benzínku v Tyršově ulici navštívili o tomto víkendu zloději kvůli propanbutanovým lahvím. Druhý den se vrátili pro zboží z obchodu. Podle starosty města je to jeden z důsledků chybějící policejní stanice.

Čerpací stanici přitom zloději vykradli už letos v březnu. Stejně jako na jaře, i poslední srpnový víkend dosáhla škoda desetitisíců korun. „Nejdřív zloději sebrali propanbutanové láhve, v noci z neděle na pondělí potom vykradli obchod benzínky. Brali hlavně cigarety a alkohol, stejně jako v březnu,“ popsal víkendové krádeže nájemce ivanovické benzínky Tomáš Kolmačka.

Škoda posledních krádeží byla, co se ztráty týče, srovnatelná s tou březnovou. „Zloději nás teď připravili o zboží v ceně dvaačtyřiceti tisíc korun bez daně. V březnu to bylo podobné,“ doplnil Kolmačka.

Policie momentálně po pachatelích pátrá. „Nemůžu teď prozradit žádné detaily, protože krádeže šetříme. Na vyřešení případu intenzivně pracujeme,“ uvedla mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová.

Nájemce Kolmačka si myslí, že krádežím může zabránit větší aktivita policie. „Vzhledem k tomu, že zloději většinou nějakou dobu číhají, než se pokusí dostat dovnitř, myslím, že by pomohlo, kdyby policie v kritickou dobu projela kolem. Krade se většinou mezi druhou a pátou hodinou ráno, a kdyby zloději viděli pravidelně projíždět hlídky, tak by je to odradilo,“ nabídl možné řešení nájemce.

Zvýšená pozornost

Policie ovšem tvrdí, že místu už zvýšenou pozornost věnuje. „Když zloději opakovaně vykrádají stejné místo, tak se na tu lokalitu samozřejmě zaměřujeme, ale nemůžeme tam být pořád. Máme na starosti celý okres,“ řekla policejní mluvčí Navrátilová.

Starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík v souvislosti s krádežemi poukazuje na zrušení tamní policejní stanice. „Ukazuje se, že tu ta stanice chybí. Nedokážu posoudit, jak často policie benzinovou stanici objíždí, ale už dříve mě vyškovští policisté ujišťovali, že zvýší ostražitost kvůli rostoucí kriminalitě v Ivanovicích,“ řekl starosta města Jozef Heretík.

Podle něj město aktuálně nemá nástroje, kterými může s kriminalitou bojovat. „Můžeme to ovlivnit jen zřízením městské policie, což je řešení, o které se dlouhodobě snažíme. Na tu ovšem stále nemáme potřebné peníze,“ podotkl starosta.

Nájemce benzínky tak prozatím musí řešit situaci zavedením vyšších bezpečnostních opatření. „Kamery už na benzínce máme, ale plánujeme systém rozšířit o další čidla. Také nejspíš zamřížujeme dveře. Okna po stranách zamřížované už máme,“ uvedl Kolmačka.

Právě zamřížování dveří může ale podle nájemce nadělat víc škody než užitku. „Bojím se, aby potom zloději nevymlátili celou výlohu, která bude jediná nechráněná, a tak neudělali ještě větší škodu,“ upozornil Kolmačka.