„Nová vyhláška nevzniká na základě novely loterijního zákona, kterou vetoval prezident republiky. Ale na základě novely zákona o podpoře sportu a změn zákona o místních poplatcích. Máme možnost vybírat poplatek ve výši pěti tisíc za čtvrtletí také za videoloterijní terminály, elektronické rulety a další herní zařízení,“ objasnila možnost výběru poplatků mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.
A takové možnosti se hodlá vedení města chytit, protože většina heren dnes má právě spíš videoloterijní terminály než klasické hrací automaty. Rada města tak před několika dny doporučila vyškovským zastupitelům schválit vyhlášku, která umožní výběr těchto poplatků.
Problémy spojené s hazardem leží v žaludku řadě komunálních politiků, takže je zřejmé, že ji schválí. „Jsem zastáncem maximálního zpoplatnění videoloterijních terminálů. Nejen města, ale i stát vynakládá nemalé peníze na kriminalitu a všichni víme, kdo taková zařízení navštěvuje. Jsem rád, že zastupitelstvo bude o zpoplatnění jednat,“ těšilo vyškovského lídra sociálních demokratů a radního Jiřího Piňose.
Opozice je jednoznačně pro
Se zpoplatněním herních videoterminálů souhlasí a bude ho podporovat i vyškovská opozice. „Jsem rozhodně pro a na zastupitelstvu ruku rozhodně zvednu,“ zdůraznil lídr Volby pro město v letošních komunálních volbách Radek Mikulka.
Provozovatelům firem, které automaty živí, se nicméně nějaké omezování nelíbí. Navíc to prý problém s hráči stejně nevyřeší. „Kdo bude chtít hrát, ten si cestu k automatu najde vždycky, i kdyby se herny nějak výrazně omezovaly,“ myslela si před časem třeba provozovatelka vyškovské herny, která nechtěla sdělit své jméno.
Jakým směrem se bude vybírání poplatků ubírat, napoví až pondělí 20. září, kdy budou zastupitelé vyhlášku schvalovat. „V případě schválení předpokládáme, že vyhláška nabude účinnosti k 1. říjnu letošního roku,“ doplnila mluvčí.
Vedení města hodlá nicméně proti hazardu bojovat dál. „Chceme maximálně využít to, co nám legislativa zatím umožňuje. Samozřejmě to bude znamenat určité posílení městského rozpočtu, ale za nějaký výrazný úspěch to nepovažuji. Nicméně jsem rád, že k tomu otevřeme diskusi, stále však zastávám názor jít cestou výrazné regulace,“ byl přesvědčený vyškovský místostarosta Roman Celý.
Dosud okresní město pracovalo pouze s obecně závaznou vyhláškou z roku 2003, která umožňuje výběr poplatku pouze za výherní hrací přístroje.