Nezletilou dívku měl podle obžaloby až pětkrát týdně nutit k pohlavnímu styku, orálnímu sexu, vše si přitom natáčel. Kromě toho jí měl vyhrožovat, že video a fotky jejich pohlavního styku zveřejní. Ve všem pokračoval i poté, co dívka dosáhla plnoletosti.

Výrok okresního soudu zněl: tři roky za mřížemi. Při odvolání ale dostal muž z Vyškovska nižší trest. „Vím, co se stalo. Lituji toho, měl jsem tyto věci řešit jinak,“ tvrdil podle Blesku ve čtvrtek při odvolacím zasedání na krajském soudu. „Jsem jediný živitel rodiny se třemi dětmi. Vězení nepotrestá jen mne, ale dopadne nejvíc na rodinu,“ sypal si popel na hlavu.

Budoucí podobu budovy zevnitř i zvenčí ukazují vizualizace. Zdroj: Město Rousínov
Rekonstrukce bývalého internátu v Rousínově: Podívejte se, jak bude vypadat

Soudce přesvědčil, aby mu původní trest snížili. Dostal tři roky vězení s pětiletou podmínkou a dohledem probačního úředníka. „S přihlédnutím na osobní a majetkové poměry, které nám obžalovaný popsal, jsme došli k závěru, že v této krajní situaci, a je to hraniční případ, je možno ještě poskytnout šanci, aby obžalovaný prokázal, že to jednání bylo zcela mimo jeho běžný způsob života a že se nebude opakovat,“ vysvětlila soudkyně Mária Petrovková.

Odsouzenému pomohlo, že podle znalce z oboru psychiatrie prožité události nejspíš nezanechají na dívčině psychice trvalé následky. Ta se podle informací Seznam zpráv ale pár dní po rozsudku pokusila o sebevraždu. „Se sebepoškozováním jsem problémy měla už předtím, ale co se dělo v poslední době, všechno jen prohloubilo. Soudci napsali, že to (znásilnování a orální sex - pozn. red.) bylo několikrát týdně. Ale on někdy přišel i třikrát za den,“ popsala mladá žena.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME: Podívejte se, jak vypadá záchrana člověka, pod kterým se probořil led

Zdroj: HZS JMK

Verdiktem se proto nyní začal zabývat i ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Podle Novinek chce zjistit, zda soud neporušil zákon. „Bereme záležitost velmi vážně. Ministerstvo případ prověřuje a využíváme k tomu všech našich kompetencí, zejména v rámci dohledu nad soudy. Jakmile bude případ prošetřen, bude možné zvážit další postup ve věci,“ uvedl mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Blažek se kvůli případu sešel ve čtvrtek s předsedou Krajského soudu v Brně. „Ujistili mě, že po doručení rozsudku soud ještě sdělí veřejnosti odůvodnění svého rozhodnutí. A jakmile ministerstvo spravedlnosti obdrží spis, o nějž již požádalo, budu se zabývat otázkou, zda byl před soudem porušen zákon,“ uvedl ministr na sociální síti X.

Rozsudek je pravomocný. Muž má dívce navíc zaplatit odškodné tři sta tisíc korun.