Policie mlčí, rodina nekomunikuje. Kvůli případu údajného věznění třiatřicetileté ženy z Milonic na Vyškovsku však s rodinou není ani nejmladší syn.

Manželé mají pět dětí, trvale jsou v domě přihlášení čtyři lidé. Jedním z nich je nejmladší syn. Podle zjištění Deníku Rovnost ho policie odvedla z domu minulé úterý. Společně s jeho sestrou, která patnáct let neopustila dům. Zda ji rodiče věznili, nebo zůstávala v izolaci dobrovolně, ukáže další vyšetřování.

Hoch skončil v brněnském Klokánku. „Skutečně k nám přivezli nejmladšího syna rodiny. Zůstal tu jen jeden den, protože děti jeho věku byly zrovna na táboře. Proto příslušný sociální odbor rozhodl, že ho převeze do dětského domova, kde pro něj bude vhodnější kolektiv," potvrdila ve čtvrtek Deníku Rovnost vedoucí Klokánku Lenka Malhocká.

To, proč kriminalisté hocha odvezli od rodiny, není jasné. Policie na případ uvalila informační embargo. A na sociálním odboru v Bučovicích, pod které Milonice spadají, ve čtvrtek nikdo nebral telefon.

Vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková zdůraznila, že zatím není jasné, zda vůbec a jak dlouho ženu rodina věznila. „Zatím se nepotvrdilo, že by nemohla vycházet ven," prohlásila Šebková s tím, že policie dosud nikoho neobvinila.

Klíčové posudky

Kriminalisté byli v domě minulé úterý kvůli oznámení, že rodina možná v domě někoho vězní. Podle některých svědků vyvedli z domu bledou ženu, která vypadala zanedbaně. „Je ale pravděpodobné, že žena měla  přístup k internetu a mobilnímu telefonu. Klíčové budou až psychologické posudky znalců. Jejich vypracování ale může trvat týdny i měsíce," upozornila Šebková.

Třiatřicetiletá žena je podle některých informací v psychiatrické léčebně v brněnských Černovicích. Vedení léčebny to ovšem nepotvrdilo.

Pokud znalecké posudky ukáží, že žena byla roky zavřená nedobrovolně, policisté patrně vznesou obvinění z trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí.

Lidmi z Milonic případ otřásl. Ve vesnici se ve čtvrtek nemluvilo o ničem jiném. „Lidé jsou v šoku, ale už tu vznikají různé teorie o drogách a podobně. Někteří si nepamatují, co měli předchozí den k obědu, ale pamatují si, že tu holku neviděli patnáct let," uvedla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Většina obyvatel o lidech mluví jako o slušné a spořádané rodině. „Co si pamatuju, tak s nimi nikdy žádný problém nebyl, a to tady žijí přes třicet let," poznamenal muž bydlící nedaleko milonického kostela.

Starosta obce Miroslav Přikryl nechce případ komentovat. „Je to velmi nepříjemné a odmítám o tom spekulovat. Počkám si na závěry policie, do té doby se o případu nehodlám bavit," řekl Přikryl.

Dům, ve kterém žena byla, měl ve čtvrtek zatažené záclony i závěsy. Na zvonění nikdo nereagoval.

Psychika člověka, který se nestýká s lidmi.

Je to příjemná rodina, tvrdí sousedé

Milonice - Název Milonic na Vyškovsku teď zná už většina lidí v České republice. Jejich obyvatelé by ovšem byli raději, kdyby se proslavili něčím pozitivnějším než případem ženy, kterou měla patnáct let v jednom z milonických domů údajně věznit její rodina. Pro všechny oslovené byla přítomnost policie v malé obci šokem.

Proti rodině ženy ovšem nikdo ze sousedů nechce říct křivé slovo. „Byli to vždycky příjemní lidé, bezproblémoví, naprosto normální. Proto nás to všechny hrozně překvapilo. Hlavně přítomnost policie, sanitky a sociálních pracovníků," shodují se sousedé, kteří vzhledem k citlivosti události a velikosti obce nechtějí zveřejňovat svá jména.

Pravdu nikdo neví

Co se skutečně za zdmi domu dělo, nikdo neví. „Na malé obci je to vždy stejné. Něco se stane a za dvě hodiny je toho plná vesnice a každý říká něco jiného. Pravdu přitom nemusí mít nikdo. Rozhodně bychom se raději proslavili něčím pozitivnějším než tímhle případem," podotkla například jedna z žen bydlících ve stejné ulici jako rodina, která měla ženu údajně věznit.

Podle zpráv televize Nova, která na případ upozornila, slyšeli sousedé údajně z domu křik ženy. Nikdo z lidí oslovených Deníkem Rovnost to však nepotvrdil. „O žádném křiku nic nevím, a nevědí to ani lidé, kteří bydlí hned vedle. Povídá se ledacos, ale to už tak u takových případů bývá," myslí si další z obyvatelek Milonic.

Jestli je údajně vězněná třiatřicetiletá žena skutečně jedním z pěti dětí manželů, kteří v domě bydlí, policie nepotvrdila. Obyvatelé obce si však myslí, že jde o dceru. „Dlouho ji nikdo neviděl. Bydlím tu už sedmnáct let a vůbec ji neznám. Povídalo se, že byla u příbuzných na Slovensku. Pak se zase říkalo, že v Anglii. Jaká je pravda, ví jen ta rodina, ale je jasné, že teď se s nikým moc bavit nechtějí. Alespoň matka. Otce jsem nedávno potkala a normálně komunikoval," řekla žena.

Pro dobro dotčené rodiny doufá, že se situace brzy vysvětlí. „Klepům se vyhnout nedá, ale když o tom nic nevím, nechci spekulovat. Tady na malé obci si každý vidí takzvaně do talíře. A i když to třeba nakonec bude mít úplně jednoduché vysvětlení, na tu rodinu se už budou lidé vždycky dívat skrz prsty," dodala žena.

Psycholog: Lidé své fobie před okolím často skrývají

Brno /ROZHOVOR/ - Chorobný a často bezdůvodný strach z lidí, zvířat či některých míst může lidem hodně znepříjemnit život. „Většinou se svoji fobii snaží skrývat. Okolí to pak může poznat, ale nemusí," upozornil brněnský psycholog Jiří Brančík.

Proč se u lidí fobie objevují?

Většinou vznikají na základě nějaké negativní zkušenosti z minulosti. Někdy ale může být důvodem ke vzniku například i nevhodná výchova.

Ve kterém období života vznikají?

Obvykle se objevují v dětství. Nejsou ale výjimkou ani v dospělosti.

Jak se s ní lidé vyrovnávají?

Strach velmi často skrývají. Vyhýbají se lidem nebo místům, kde se necítí dobře. Pokud se jim to nedaří, jsou jejich vnitřní prožitky hodně intenzivní, i když se je snaží nedávat najevo. Pociťují úzkost, objevuje se panika, bojí se, že nad sebou ztratí kontrolu, a snaží se svému strachu uniknout. Okolí to pak poznat může, ale také nemusí.

Dají se fobie léčit?

Dají, ale je to obtížné. Obvykle se využívají terapeutické metody nebo léky. Terapeut se například snaží vést člověka tak, aby se postupně vystavoval situacím, ze kterých má strach. Používá se i hypnóza nebo hraní rolí. Psychika člověka se pak může výrazně zlepšit.