V případu padl u krajského soudu od roku 2004 již pátý rozsudek. „Zabýval se jím již třetí senát. V předchozích rozhodnutích soud vždy všechny aktéry zprostil obžaloby. Spis ale k dalšímu projednání pokaždé vrátil odvolací senát Vrchního soudu v Olomouci,“ informoval předseda krajského soudu Michael Vrtek.

Podle rozhodnutí soudu Večeř organizoval v březnu 1995 vraždu podnikatele, který dlužil spoustu peněz a dělal problémy obchodním partnerům. Jejich podnikání už v té době nebylo legální a oni se báli, že je jeho neuvážené chování prozradí policistům. Večeř proto najal vraha, který na Lehkého umístil několik náloží a u Kvasic na Kroměřížsku je z dálky odpálil. Muže bomba roztrhala.

Podle obžaloby donutil Večeře k organizaci vraždy další podnikatel Šišma. „Dal mi na výběr. Buď ho zbavím Lehkého, nebo se on zbaví mě. Tak jsem šel za Marcinkem, aby mi s tím pomohl,“ uvedl již dříve při policejním výslechu Večeř. Podle jeho výpovědi si měl Marcinek za vraždu Lehkého říct o půl milionu korun. Peníze mu vyplatil Šišma.

Úkryt v zahraničí

Z činu všechny tři usvědčovala hlavně výpověď Večeře. Ten se až do poloviny roku 1998 ukrýval v zahraničí. Tehdy ho chytili v Rakousku s falešným pasem. V březnu 1999 se pak muž přihlásil na policii a přiznal k vraždě. „U soudu už ale odmítl vypovídat. Senát přesto uvěřil jeho původnímu přiznání a hlavně na jeho základě ho odsoudil,“ vysvětlil předseda senátu.

Druzí dva obžalovaní ale celou dobu trvali na tom, že jsou nevinní. „Soud dospěl k názoru, že Večeř může o spoluobžalovaných vypovídat účelově. Ovlivnit ho mohla i policie,“ konstatoval Vrtek. V odůvodnění rozsudku pak upozornil na to, že policejní vyšetřování provázely nejasnosti. „Ještě před obviněním Marcinka a Šišmy stíhala policie další obchodnici s lehkými topnými oleji Jaromíru Šmédkovou. Lehký jí také dlužil a ona ho kvůli tomu jednou i chvíli věznila na odlehlém místě,“ řekl Vrtek.

Policisté pak ale obvinění stáhli. „U soudu to však nebyli schopní vysvětlit. Tvrdili, že si to nepamatují a vinu házeli na sebe navzájem. Dokonce se objevily i náznaky toho, že někteří policisté mohli mít se Šmédkovou přátelský vztah,“ uvedl Vrtek. Kvůli výše popsaným nejasnostem soud nemohl vyhlásit odsuzující rozsudek i nad druhými dvěma obžalovanými.

I když dostal Večeř jedenadvacet let, z vězení se může dostat již mnohem dříve. Soud totiž muži určil souhrnný trest za více trestných činů. Za organizování jiné vraždy pražského podnikatele ho totiž poslal do vězení na dvanáct let už pražský soud. Tento trest si Večeř už téměř odpykal. O podmínečné propuštění si tedy může zažádat už zhruba za dva roky.

Případem se bude ale ještě určitě zabývat Vrchní soud v Olomouci. Zatímco Šišma s Marcinkem se možnosti odvolání vzdali, Večeř ho podal hned v soudní síni po vyhlášení rozsudku. Ani státní zástupkyně Eva Žďárská nebyla s verdiktem spokojená. „Nechala jsem si lhůtu na rozmyšlenou, ale odvolání silně zvažuji. Jsem přesvědčená o tom, že Večeř na policii mluvil pravdu i o vině spoluobžalovaných,“ konstatovala Žďárská.

Podle rozhodnutí soudu Večeř zajistil v březnu 1995 vraždu podnikatele, který dlužil hodně peněz a dělal problémy obchodním partnerům. Jejich podnikání už v té době nebylo legální a oni se báli, že je jeho neuvážené chování prozradí policistům. Večeř proto najal vraha, který na Lehkého umístil několik náloží a u Kvasic na Kroměřížsku je z dálky odpálil. Muže bomba roztrhala.