Kudová dodávala v letech 2002 až 2013 do účetnictví obce doklady o obecních nákupech věcí a služeb i o výplatách odměn. Náklady ale byly smyšlené a podložené falešnými dokumenty. Takto si přišla na víc než jeden milion korun. „Dál v letech 2004 až 2013 převáděla peníze z bankovního účtu vesnice na svůj. To udělala osmapadesátkrát, čímž zpronevěřila částku přesahující milion osm set osmdesát tisíc korun. Od roku 2001 do roku 2012 pak také devětapadesátkrát převedla na účet svého bývalého manžela dohromady téměř milion čtyři sta tisíc korun," popsal předseda vyškovského soudu Karel Menšík.

S výší rozsudku je spokojená jak bývalá starostka vesnice Libuše Přikrylová, která na zpronevěru přišla, tak i vyškovský státní zástupce Ondřej Šrámek. Ten se u pátečního hlavního líčení vzdal práva na odvolání proti rozsudku. „Odpovídá návrhu trestu, s výsledkem jsem tedy spokojený. Už jen proto, že se škoda, kterou žena způsobila, blíží škodě velkého rozsahu, jsem přesvědčený o tom, že bylo nutné uložit trest spojený s odnětím svobody. Také zákaz činnosti na sedm let je adekvátní, stejně jako náhrada škody obci," sdělil svůj postoj Šrámek.

Jestli možnosti odvolání využije advokát Kudové Bohuslav Kudrna, zatím není jisté. „O tom, že padne tato varianta rozsudku, jsme uvažovali. Lhůtu pro podání jsme si ponechali. Počkáme na doručení písemného rozsudku, který bude daleko obšírnější než v ústním podání. Po prostudování pak zvážíme možnost odvolání," vzkázal obhájce bývalé účetní.

VÍC SE DOČTETE V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST