První z žen před několika měsíci kontaktoval neznámý muž s tím, že bude dědit po možném příbuzném. Ten měl údajně stejné příjmení jako ona a zemřel ve Spojených státech. „Neznámý se vydával za právníka, který má vyřídit pozůstalost. Věc měla jediný háček. Bylo třeba zaplatit poplatky spojené s vyřízením pozůstalosti. Podvodníkovi se tak postupně podařilo vylákat čtyři platby, které poslala důvěřivá žena na bankovní účet v Turecku. Zde se měl právě nacházet majetek, který měla zdědit,“ informovala o případu ve čtvrtek policejní mluvčí Alice Musilová.

Když chtěl muž stále další peníze, ženě došlo, že naletěla podvodníkovu a vše ohlásila na policii. V té době však už byla chudší o milion dvě stě tisíc korun.

Druhou ženu podvodník kontaktoval na sociální síti. Namluvil jí, že pracuje na lodi a je v tíživé životní situaci. „Tvrdil, že mu jde o život a potřebuje někam schovat své úspory. Ženě měl balíček, do kterého peníze zabalí,“ popsala druhý případ policistka.

Později ji kontaktovala údajná přepravní společnost zda očekává zásilku od zmíněného muže. To žena potvrdila. V dalším e-mailu byla vyzvána k zaplacení poplatku za zaslání zásilky. Když jej uhradila, kontaktovala jí opět údajná přepravní společnost ze stejné e-mailové adresy, že její zásilka byla pozastavena. A to z několika důvodů, které porušily zásady přepravy. Zásilka obsahuje zakázané položky a je tedy třeba zaplatit určité provize jako clo. „Poplatek byl již výrazně vyšší. I ten žena bohužel zaplatila. Když nic nepřicházelo, poznala, že se stala obětí podvodu. Přišla tak o více než sto tisíc korun,“ uzavřela policejní mluvčí.