Nepříliš vhodný nocleh si zvolil zdrogovaný muž z Hodějic. Přespal ještě se dvěma kumpány přímo v autě na silnici první třídy z Holubic do Slavkova, protože jim došel benzín. Když osádku kontrolovali policisté, nestačili se divit. Testy na drogy byly u řidiče i spolujezdce pozitivní.

A v domě povedeného motoristy, kterému soud na tři roky zakázal řízení, našli varnu na pervitin. „Jedenatřicetiletý řidič auta Škoda Forman jel po silnici první třídy z Holubic do Slavkova. Na přímém úseku mu v pravém jízdním pruhu došel benzin. Osádka, již tvořil ještě jeden muž a žena, se rozhodla ve vozidle přespat. Auto bránilo provozu, a tak je po deváté hodině ráno kontrolovali policisté,“ informoval mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Mužům zákona byly reakce a zjev řidiče i spolujezdce podezřelé, a tak zjišťovali, zda nejsou zfetovaní. „Test na drogy byl pozitivní. Řidič se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve a moči. Policisté navíc zjistili, že mu Okresní soud ve Vyškově zakázal řídit do června 2011,“ doplnil mluvčí.

Muž měl podle Gryce s drogami problémy už v minulosti. Vyšlo najevo, že od října vyráběl v rodinném domě v Hodějicích pervitin. Varnu policii vydal dobrovolně. Drogu vařil hlavně pro svou potřebu, ale prodával ji také nahodilým zákazníkům. „V současné době je podezřelý z pěti trestných činů včetně výroby a držení omamných látek. Případ je však zatím v šetření,“ uzavřel Gryc.

Podle vedoucího terénního programu sdružení Podané ruce Jiřího Valnohy patří pervitin k nejoblíbenějším drogám problémových narkomanů v regionu. „Ve Vyškově a blízkém okolí je přes šedesát monitorovaných narkomanů, kteří navštěvují naše centrum. Trend posledních dvou let ve zdejším regionu je přesouvání varen z měst do malých vesnic. Nemůžeme přesně říct, kde jsou varny. Stopy však vedou do míst, kde bydlí víc narkomanů pohromadě,“ řekl Valnoha.

Sehnat ve Vyškově drogu podle něj není problém. „Jde o uzavřenou drogovou scénu. Na diskotéce za vámi nikdo s nabídkou drogy přímo nepřijde, musíte získat kontakty. O něco horší situace panuje například na Blanensku, kde je uživatelů drog víc,“ soudí Valnoha. V krajském měřítku se Vyškovsko co do počtu narkomanů pohybuje okolo průměru.

Valnohova slova potvrzují i mladí lidé. „Jsem zásadně proti drogám, hnusí se mi. Ve Vyškově jsem na ně nenarazila, takže kde by je mladí mohli sehnat, netuším. Ale vím o pár lidech, kteří v tom jedou. To na nich musí poznat každý,“ svěřila se třeba Kateřina Kníchalová z Vyškova.

Jak ukazují policejní statistiky, na Vyškovsku není případ z Hodějic nijak neobvyklý. Na začátku března policisté narazili na skupinku narkomanů vařících pervitin v domě v sousedních Heršpicích. Hned v dubnu zase příslušníci cizinecké policie při rutinní kontrole jednoho auta v Bohdalicích objevili varnu. Posádka vozu u sebe měla také marihuanu. Provedené testy byly pozitivní na amfetamin.

S narkomany mají někdy problémy i obyvatelé. Například v jednom domě ve Slavkově si nájemníci dlouho stěžovali na závislé sousedy. Potíže skončily až poté, co se odstěhovali. Na injekční stříkačky poházené v lese i přímo v obci zase před časem poukazovali obyvatelé Bohdalic.

ALŽBĚTA MATĚJŮ
JAN BUTALA