Jednu celou zimu a zhruba dvě stě padesát hodin práce. Tolik času věnoval předseda sdružení Manner Vlastislav Peitl výrobě dvou a půl metru vysoké dřevořezby svatého Isidora z Madridu, patrona rolníků.

V dubnu svatý obrázek členové sdružení instalovali napůl cesty mezi Bohdalicemi a Manerovem na místě, kterému se říká U Isidórka a kde kdysi svatý obrázek býval. Jenže dlouho se na místě neohřál. „Lidovou plastiku si totiž vyhlédl nějaký neuvěřitelně bezcitný parazit, který ji ukradl, a buď si ji ponechal, nebo se ji pokusí prodat,“ zlobil se jednatel sdružení Manner Jiří Novotný.

Ke krádeži došlo v noci z pátku na sobotu. „Jak jsme zjistili od lidí, kteří kolem místa procházeli, v pátek večer byl ještě na svém místě, zatímco v sobotu ráno už jedna paní, která při projíždění kolem má ve zvyku se pokřižovat, s údivem zjistila, že už není u čeho,“ prohlásil Novotný.

Snahou sdružení, které se zabývá obnovou krajiny a ekozemědělstvím, bylo oživit paměť krajiny. Krádež tak už vyšetřují vyškovští policisté. „Bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele. Řezbář si ukradené věci cení na pětadvacet tisíc korun,“ informoval mluvčí vyškovských policistů Petr Nečesánek.

Nenechavce ale zatím policisté nedopadli. Bohdaličtí mezitím přemýšlí, kdo by mohl ukrást takovou věc. „Buď to ukradl sběratel umění, a pak je to vlastně pro výrobce ocenění, nebo někdo, kdo si Isidorka umístí hned vedle pečlivě namořeného loukoťového kola a trakaře,“ poznamenal s nadhledem třeba bohdalický farář Jan Hanák.

Podle policejního mluvčího Nečesánka se na Vyškovsku občas objeví skutečně kuriózní případy krádeží. Policisté se třeba před časem zabývali krádeží železného šrotu, kterou si skupina nenechavců složila na zahradě za domem.

Jenže šrot jim během noci někdo jiný ukradnul. „Nebo vyškovští policisté jeli k případu vykradeného rodinného domu. Zloděj pečlivě prošel všechny možné skrýše, ale nic nenašel. Nakonec odřízl ze sušáku dva metry dlouhou šňůru na prádlo,“ popsal další kuriózní lup Nečesánek.

I členové sdružení byli svědky už několika absurdních krádeží. „Několik let jsem, sice s údivem, snášel, když nám lidé kradli ovocné stromky vysázené kolem cest, nebo nádoby na vodu z pastvin, kde pak koně a ovce zírali, co se to děje. Ale že někdo krade už i takové věci, jako je nezištná práce pro obnovu krajiny, tak z toho jsem vážně znechucený,“ řekl jednatel sdružení.

Manner nyní zvažuje, čím svatého Isidora nahradí. „Uvidíme, zda se dřevořezba najde, zatím jsme na vážkách, čím ji nahradíme. Možná kdyby to bylo zděné, tak se to bude krást obtížně, takže to ještě zvážíme,“ dodal Novotný.