„To bylo třiatřicet osobních aut, sedm nákladních vozidel, zbytek tvořily motorky, traktory a přívěsy,“ vyjmenoval mluvčí vyškovské policie Petr Nečesánek.

Více než polovina ukradených osobních vozidel přitom měla stejnou značku. „Osmnáct krádeží se týkalo automobilů značky Škoda Octavia,“ informoval Nečesánek.

Stejnou značku upřednostňují zloději i letos. Z dosavadních tří ukradených vozů se dvakrát jednalo právě o octavie.

V předchozích letech se zloději hodně zaměřovali i na felicie. „Ty byly u zlodějů nejoblíbenější v roce 2008. Tehdy ukradli čtyři auta značky Felicia, což bylo nejvíce ze všech typů,“ řekl Nečesánek.

Nejvíce aut mizí ve Vyškově, o hodně vozidel ale řidiči přicházejí také ve Slavkově u Brna. „V okresním městě se loni odehrálo dvanáct krádeží, ve Slavkově čtyři. Tam v roce 2007 zloději ukradli dokonce stejný počet aut jako ve Vyškově, a to osm,“ uvedl Nečesánek.

Některým zlodějům není na překážku, ani pokud auto stojí zaparkované v uzavřeném prostoru. „Loni z garáže nebo z kůlny zloději ukradli pět vozidel,“ sdělil Nečesánek.

Policisté přitom dokáží najít viníka jen u menší části případů. „Loni jsme objasnili pět krádeží. A z ukradených aut se jich podařilo nalézt devět,“ informoval Nečesánek.

Předchozí roky byla úspěšnost policistů vyšší. „Předloni jsme objasnili deset krádeží z dvaačtyřiceti. O rok dříve se jednalo o dvanáct případů ze čtyřiapadesáti,“ prohlásil Nečesánek.

Také aut se předchozí roky našlo více. „V roce 2008 se podařilo objevit jedenáct ukradených vozidel, o rok dříve dokonce sedmnáct,“ uvedl Nečesánek.

Poznat odcizené auto přitom není jednoduché. Potvrzuje to třeba majitel autobazaru v Otnicích Josef Menoušek. „U aut se dá kontrolovat pouze číslo karoserie. Ověříme i opticky, zda s ním někdo něco nedělal, jestli není poškozené, překlepávané nebo vyřezávané. Třeba číslo motoru se ale už od roku 2001 neuvádí,“ vysvětlil Menoušek.

Ten se s odcizeným autem zatím nesetkal. „Ještě se mi nestalo, že by mi někdo do autobazaru nabídl kradené vozidlo,“ řekl Menoušek.

Obyvatelé ze zlodějů obavy mají. „Myslím, že moje staré auto nikdo neukradne. Ale přesto strach mám. Stalo se mi totiž, že se mi do vozu dobývali zloději. A to jsem ho měla zaparkované na parkovišti u práce. Ukradli mi autorádio,“ svěřila se například Zdeňka Šáblická.